Jednou vetou

Výsledky General Motors v 3. kvartáli prekonali očakávania

Ilustračná foto

foto: Pixabay

Automobilke General Motors (GM) sa v letnom štvrťroku darilo podstatne lepšie, než sa očakávalo. Najväčší výrobca áut v USA takisto zlepšil celoročné vyhliadky.

Tržby v 3. kvartáli medziročne vzrástli o 6,4 % na 35,8 miliardy USD (31,48 miliardy eur), čo prekonalo prognózy analytikov. Čistý zisk dosiahol 2,5 miliardy USD alebo 1,75 USD na akciu.

Koncern zaznamenal v rovnakom období vlani stratu 3 miliardy USD z dôvodu mimoriadnych nákladov v súvislosti s predajom európskej dcéry Opel. Zisk bez započítania jednorazových položiek v 3. štvrťroku predstavoval 1,87 USD na akciu, pričom analytici očakávali len 1,25 USD.

Zo zoznamu zakázaných hazardných webstránok daniari vyradili 118 subjektov

Zisk pred zdanením v Severnej Amerike, ktorá je pre GM najlukratívnejším trhom, stúpol o 33 % na 2,8 miliardy USD, pričom zisková marža dosiala 10,2 %. Akcia GM vyskočila v stredu v predburzovom obchodovaní o vyše 6 % na 35,70 USD.

Koncernu sa darí aj napriek tomu, že čelí viacerým výzvam, ako sú colný spor USA s medzinárodnými obchodnými partnermi, ktorý spôsobil zdraženie materiálov, alebo nepriaznivý vývoj výmenných kurzov a pokles trhových podielov vo viacerých regiónoch.

(1 EUR = 1,1372 USD)

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie