Jednou vetou

Vývoz z Číny v posledných mesiacoch prudko rastie

Ilustračná foto

foto: TASR/AP

Vývoz z Číny vo februári vzrástol už štvrtý mesiac po sebe, a to veľmi strmo, medziročne o 44,5 %. Import tiež stúpol, ale oveľa menej. Obchodný prebytok druhej najväčšej svetovej ekonomiky sa tak zvýšil. Vyplýva to z údajov čínskej colnej správy, ktoré signalizujú veľký dopyt po čínskom tovare v zahraničí.

Tempo rastu čínskeho exportu sa vo februári prudko zrýchlilo na 44,5 % z 11,1 % v januári a jeho hodnota sa vyšplhala na 171,6 miliardy USD (138,20 miliardy eur), uviedla vo štvrtok colná správa. Ekonómovia pritom odhadovali, že hodnota čínskeho exportu stúpne o 8,5 %.

Import, naopak, spomalil a po 37-% zvýšení v januári vzrástol vo februári o 6,3 % na 137,9 miliardy USD. Jeho nárast bol menší, ako predpovedali ekonómovia, ktorí očakávali, že stúpne o 7,5 %. Prebytok obchodnej bilancie Číny sa vo februári zvýšil na 33,74 miliardy USD z 20,34 miliardy USD v predchádzajúcom mesiaci. Tieto výsledky však ovplyvnil aj termín najväčšieho sviatku v Číne, osláv nového lunárneho roka, ktoré tento rok pripadli na február, zatiaľ čo vlani na január.

Môže vás zaujímať

Poistenci VšZP môžu využívať nové pracovisko magnetickej rezonancie v Ružinovskej poliklinike