Jednou vetou

Wall Street v piatok výrazne oslabila, Dow Jones klesol o 1,77 %

Ilustračná foto

foto: TASR

Wall Street v piatok (22. 3.) výrazne oslabila. Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average padol o vyše 450 bodov a širší index S&P 500 zaznamenal najhorší deň od januára. Dôvodom boli obavy týkajúce sa ekonomických vyhliadok.

Zlé údaje z Nemecka a eurozóny opäť vyvolali strach z ochladenia globálneho hospodárstva. Ďalšie negatívne impulzy prišli z dlhopisového trhu v USA.

Fúziou Deutsche Bank a Commerzbak zanikne 30.000 pracovných miest

V piatok prvýkrát od roku 2007 invertovala výnosová krivka na amerických dlhopisoch, keď výnosy 10-ročných dlhopisov boli nižšie než 3-mesačných, čo je považované za signál blížiacej sa recesie.

Kľúčový index Dow Jones Industrial Average v piatok klesol o 460,19 bodu alebo 1,77 % na 25.502,32 bodu. Za celý uplynulý týždeň stratil približne 1,3 %.

Širší index S&P 500 sa v piatok znížil o 1,90 % na 2800,71 bodu. To bol jeho najprudší 1-dňový pád od 3. januára.

Nemecko plánuje do konca roka fond na ochranu dôležitých firiem, obáva sa Číny

Technologický index Nasdaq Composite klesol o 2,50 % na 7642,67 bodu, keď veľké tituly, ako napríklad Facebook, Amazon, Netflix, Alphabet alebo Apple, oslabili.

„Existuje množstvo obáv a tieto sa ešte zvyšujú. Strach z recesie rastie,“ uviedol ekonóm firmy Spartan Capital Securities Peter Cardillo. „Výsledkom je trh, ktorý prehodnocuje časť optimizmu, ktorý je započítaný v kurzoch.“

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie