Jednou vetou

Z nemeckých obchodov sa ukradli vlani tovary za 3,75 miliardy eur

Ilustračné foto.

Foto: pixabay

Kriminálne živly a "zlodejskí" zákazníci ukradli vlani v Nemecku z obchodov tovary za 3,75 miliardy eur. Zistili to experti. Obyčajné vykrádanie obchodov sa stáva čoraz zriedkavejšie. Kriminálne skupiny sa teraz dopúšťajú krádeži dvaapolkrát častejšie než pred 12 rokmi.

„Z obchodov sa kradne všetko, čo nie je pevne priskrutkované alebo pribité klincami,“ uviedol Frank Horst, bezpečnostný expert kolínskeho obchodného ústavu EHI. Informoval o tom portál nemeckého denníka FAZ.net.

Škody obchodníkov vlani podľa EHI vzrástli medziročne o 7 %. „Každý pracovný deň prídu majitelia obchodov v Nemecku takmer o 7,7 milióna eur,“ uvádza štúdia, ktorú ústav zverejnil v utorok.

Tatra banke sa podarilo predať kryté dlhopisy za štvrť miliardy eur

Zákazníci si z obchodov za rok odnesú bez platenia tovary za takmer 2,4 miliardy eur. Škody za miliardu eur spôsobia zamestnanci predajní. Dodávatelia a poskytovatelia služieb oberú obchodníkov o 350 miliónov eur.

Policajné štatistiky uvádzajú, že medzi zlodejmi je 60 % mužov. Každý desiaty zlodej je v čase spáchania krádeže pred vplyvom drog.

V potravinových obchodov sa najviac kradne alkohol, v drogériách zase parfumy a kozmetika. Z módnych obchodov sa najčastejšie odnášajú značkové šaty, džínsy a topánky. Z obchodov s elektronikou je záujem o hracie konzoly, smartfóny a dátové karty.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie