Jednou vetou

Z novej štátnej dotácie môže byť v tomto roku podporených až 1200 domov

Ilustračný záber

Foto: Pixabay.com

Príspevok na stavbu rodinných domov s minimálnou spotrebou energie schválený v stredu parlamentom by mohol v tomto roku znamenať podporu na 600 až 1200 takýchto stavieb. Podľa Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) sa dotácia týka nielen samotných stavebníkov, ale celého stavebného sektora, ktorý sa rodinnými domami zaoberá.

Poukazovanie dávok sociálneho poistenia sa neupraví

Zavedenie podpory na novostavby takmer s nulovou spotrebou energie hodnotí ZVMM pozitívne. „Ministerstvo dopravy a výstavby sa takto snaží kompenzovať zdražovanie domov vyplývajúce zo sprísňovania podmienok na výstavbu rodinných domov,“ uviedlo združenie v reakcii na schválenie novej legislatívy.

Dotáciu podľa ZVMM plánuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR poskytovať z programu výstavby a obnovy bytového fondu, na ktorý na rok 2019 vyčlenilo prostriedky vo výške 40 miliónov eur. Vlani sa v rámci tohto programu na rôzne podprogramy vyčerpalo spolu približne 30 miliónov eur.

„Ak by tieto sumy ostali približne na podobnej úrovni, znamenalo by to, že na podporu výstavby takmer nulových domov by sa mohlo vynaložiť približne päť až desať miliónov eur,“ odhadlo združenie.

Možná výška tohto príspevku by mala byť 8000 eur. Novela obsahuje administratívne a stavebné podmienky jeho získania. Napríklad rodinný dom na území SR má byť určený iba na bývanie, jeho celková podlahová plocha má byť najviac 200 štvorcových metrov.

Foto: V ktorých svetových metropolách siahnete najhlbšie do peňaženky?

„Pozitívne bude, ak sa na základe tohto príspevku zvýši počet postavených rodinných domov. Tým, čo stavať chcú, to umožní stavať vo vyššej kvalite,“ dodal predseda ZVMM Martin Mihál. Takýto dom by mal mať kvalitné konštrukcie s veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami a využívať energiu z obnoviteľných zdrojov.

Domácnosti sa v súčasnosti môžu uchádzať aj o dotáciu na slnečné kolektory zo schémy Zelená domácnostiam II a zdroje tak môžu vhodne skombinovať. Od začiatku roka 2021 musia úroveň výstavby takmer s nulovou spotrebou energie spĺňať všetky nové budovy.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie