Jednou vetou

Takto išli ceny nehnuteľností hore, pozrite sa, koľko si priplatíme

Ilustračná foto

Foto: TASR

Cena za meter štvorcový (m2) bytu v prvom štvrťroku 2018 medziročne vzrástla o 108 eur a rodinného domu (RD) o 35 eur v rámci Slovenskej republiky. Dopyt po RD a luxusnejších vilách je nižší ako pri bytoch. Domy v mestách sú zvyčajne drahšie, a tak mladé rodiny uprednostňujú skôr byty. Pre TASR to uviedla analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.

Dodala, že mladí ľudia a mladé rodiny chcú zväčša žiť v meste alebo v jeho bližšom okolí, pretože tam sú aj pracovné príležitosti. „So starostlivosťou a údržbou domu súvisia aj vyššie náklady a väčšia časová náročnosť,“ priblížila Dovalová.

Najdrahšie nehnuteľnosti sú podľa jej zistení v Bratislave a okolí, kde cena za m2 je na úrovni 1945 eur, čo je dvojnásobne až trojnásobne viac ako v ostatných slovenských regiónoch. Pre  porovnanie, najlacnejšie nehnuteľnosti nájdeme v nitrianskom regióne, kde je cena 691 eur za m2, uviedla.

Minister financií Peter Kažimír rokoval v Nemecku o integrácii aj budovaní bankovej únie

Najvýraznejšie však stúpli ceny nehnuteľností v Trnavskom kraji, pokračuje Dovalová. V prvom kvartáli 2018 v porovnaní so záverom roka 2017 o 50 eur za m2. Naopak, najmenej, o 9 eur za m2, sa ceny zvýšili v susednom trenčianskom regióne. „Dôvodom tohto rozdielu je pravdepodobne vyšší dopyt po realitách v blízkosti Bratislavy, a teda aj v Trnavskom kraji ako takom,“ vysvetlila analytička Poštovej banky.

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý nahráva trnavskému regiónu, je pôsobenie automobilky, čiže zamestnanci pracujúci pre tento závod vytvárajú vyšší dopyt po bývaní v jeho blízkosti, uzavrela.

Autosalón: Ak ste tam nestihli tento rok ísť, všetko podstatné Vám ukážeme

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie