Jednou vetou

Za posledné tri roky má Slovensko najmenej neplatičov DPH

Ilustračné foto

Foto: TASR

Aktuálne na Slovensku podniká celkovo 4413 podnikateľov, ktorí štátu neodvádzajú daň z pridanej hodnoty (DPH). Ide o najnižšie číslo za posledné tri roky.

Na konci roku 2014 bolo evidovaných 5207 nespoľahlivých platcov DPH, teda takmer o 15 % viac ako dnes. Dáta vychádzajú z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode, ktorá sa zaoberá poskytovaním ekonomických informácií o firmách.

Počet nespoľahlivých platcov DPH sa výrazne znížil aj od začiatku tohto roku, keď štátu dlhovalo takmer 5300 podnikateľov. „Celkovo môžeme rok 2017 vnímať veľmi pozitívne. Od roku 2014 sa stalo prvýkrát, že počet neplatičov dane z pridanej hodnoty klesol pod päťtisíc. Ich počet dokonca, s malými výnimkami, kontinuálne klesal. Aktuálne sa tak na Slovensku nachádza najmenej nespoľahlivých platcov, odkedy naša spoločnosť tieto dáta sleduje,“ zhodnotila analytička Bisnode Petra Štěpánová.

O bločkovú lotériu sa zaujímajú aj vo Vietname

Neustále platí, že najviac týchto podnikateľov má maximálne dvoch zamestnancov (1839). Najviac neplatičov DPH pochádza z radov spoločností s ručením obmedzeným (2987), živnostníkov (1017) a akciových spoločností (99). Najmä v prvých dvoch prípadoch počet nespoľahlivých platcov klesol za pol roka v niekoľkých desiatkach.
Bratislavský a Nitriansky kraj evidujú najväčší počet nespoľahlivých platcov dane z pridanej hodnoty.

V oboch krajoch ide o 656 spoločností, pričom pri prvom spomínanom ide len o viac ako jedno percento zo všetkých firiem, ktoré by mali štátu DPH odvádzať. Najviac neplatičov však k polovici decembra 2017 zaznamenal Trnavský kraj, až 726, necelé štyri percentá z celkového počtu podnikateľov z daného regiónu. Najmenej ich podniká v Trenčianskom kraji (338), ide o tri percentá podnikateľov v tomto kraji.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie