Jednou vetou

Za predsedu Iniciatívy pre férový obchod zvolili Štefana Žáka

Ilustračné foto

TASR

Predsedníctvo Iniciatívy pre férový obchod jednohlasne zvolilo Štefana Žáka, dekana Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, za svojho predsedu. Informovala o tom Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO).

„Zvolenie docenta Štefana Žáka, rešpektovaného a nezávislého odborníka z akademickej obce, za predsedu Iniciatívy pre férový obchod, je zárukou, že podpísané zásady správnej obchodnej praxe slúžia ako samoregulačný etický rámec pre obchodné vzťahy a že riešenie všetkých prípadných sporov medzi potravinármi a obchodníkmi bude korektné a nestranné. Docent Žák už teraz študentom vštepuje zmysel pre férové vzťahy v obchode a obaja zakladatelia iniciatívy – Potravinárska komora Slovenska (PKS) aj Slovenská aliancia moderného obchodu si veľmi vážime, že popri svojej práci prijal aj ponuku iniciatívy stať sa jej predsedom,“ povedala Katarína Fašiangová, predsedníčka SAMO.

Podľa prezidenta PKS Daniela Poturnaya zvolenie Žáka za predsedu Iniciatívy pre férový obchod dovŕšilo proces úplného sfunkčnenia iniciatívy. „V najbližšom období sa chceme zamerať na oslovovanie potravinárskych podnikov pôsobiacich na Slovensku, aby sa stali signatármi iniciatívy a prihlásili sa k zásadám správnej obchodnej praxe,“ uviedol.

Hľadá sa svedok vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

„Ako vrcholový predstaviteľ akademickej inštitúcie zameranej na vzdelávanie manažérov pre oblasť obchodu a marketingu som so záujmom sledoval kreovanie Iniciatívy pre férový obchod, ktorá je slovenskou platformou európskej Supply Chain Initiative. Jej zameranie a cieľ presadzovať férové obchodné postupy a skvalitňovanie vzájomných obchodných vzťahov plne korešponduje s tým, čo dlhodobo zdôrazňuje obchodná fakulta svojim študentom, budúcim manažérom, ktorí sa budú v tomto prostredí pohybovať. Pozíciu predsedu iniciatívy preto vnímam najmä ako reálnu šancu aktívne podporovať kultiváciu slovenského obchodného prostredia,“ vysvetlil Žák svoje rozhodnutie prijať ponuku pozície predsedu Iniciatívy pre férový obchod.

Európska Iniciatíva pre férový obchod je otvorenou platformou presadzovania zásad správnej obchodnej praxe v dodávateľsko-odberateľských vzťahoch. Vznikla už v roku 2011 na základe požiadavky európskych asociácií výrobcov a obchodníkov, aby sa ich dodávateľsko-odberateľské vzťahy a prípadné spory riešili alternatívnymi spôsobmi a na Slovensku jej vznik podpísali vo februári 2018 PKS a SAMO. Prvými signatármi na Slovensku sa stalo 8 členov PKS, spoločnosti Cloetta, Coca-Cola, Coca-Cola HBC, Ferrero, Mars, Mondelez, Nestlé, Unilever a 5 členov SAMO – obchodné reťazce BILLA, Kaufland, Lidl, Metro a Tesco. K Iniciatíve sa dá prihlásiť prostredníctvom stránky www.ferovyobchod.sk.

SAMO združuje spoločnosti obchodu (Billa, dm drogerie markt, Kaufland, Lidl, Metro, TERNO a Tesco), ktoré na Slovensku v súčasnosti prevádzkujú 726 maloobchodných a 6 veľkoobchodných prevádzok. Členovia SAMO sa radia medzi najvýznamnejších investorov, keď od začiatku svojho pôsobenia na slovenskom trhu tu doteraz preinvestovali spolu viac ako 3,3 miliardy eur, a to bez daňových úľav či inej štátnej pomoci. Členovia združenia sa zároveň radia aj medzi najväčších zamestnávateľov na Slovensku, v súčasnosti spolu zamestnávajú takmer 30.000 ľudí.

Babiš: Česko a Slovensko majú spoločný záujem, aby európsky projekt fungoval

PKS je záujmovým združením právnických osôb založeným potravinárskymi firmami pôsobiacimi na Slovensku s cieľom spolupracovať pri obhajovaní spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu na úrovni štátnych a mimovládnych inštitúcií. PKS pôsobí v SR od septembra 2002, združuje 52 členov, z ktorých 7 sú kolektívni členovia.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Mičovský: Stop bitkám na poliach, zatočíme s agromafiou!