Za zverejnenie výšky vlastnej mzdy zamestnancom od januára už nič nehrozí

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Od januára budúceho roka už nebudú môcť zamestnávatelia postihovať zamestnancov, ak prezradia výšku vlastnej mzdy. Napriek tomu, že povinnosť mlčanlivosti o svojej mzde dávajú mnohí zamestnávatelia do pracovných zmlúv a pracovných poriadkov, bude toto ustanovenie v dohodnutých zmluvách od nového roka neplatné. Na zmenu, ktorá vyplýva z novely Zákonníka práce, poukázala Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR.

Zamestnávatelia by už podľa odborárov nemali mať možnosť vynútiť si mlčanlivosť zamestnanca o jeho mzde ako podmienku v pracovnej zmluve. Túto zmenu navrhla KOZ SR v kontexte úpravy zamestnávania občanov tretích štátov s cieľom zabránenia sociálnemu dumpingu. „Navrhovaná zmena v Zákonníku práce je opatrením, ktoré môže prispieť k zabráneniu zneužívania príchodu občanov tzv. tretích krajín na slovenský pracovný trh z dôvodu sociálneho dumpingu, najmä v mzdovej oblasti,“ ozrejmila viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.

KOZ SR sa myšlienkou slobodne hovoriť o vlastnej mzde inšpirovala od občianskeho združenia Pracujúca chudoba. Odstrániť by sa tým podľa Uhlerovej mala jedna z bariér, ktoré obmedzujú možný tlak na zvyšovanie miezd. „Mnohé firmy, buď cez pracovnú zmluvu alebo cez pracovný poriadok, zakazujú svojim zamestnancom hovoriť otvorene s kolegami alebo so svojimi blízkymi o svojej mzde, a to vytvára prostredie, kde na jednej pracovnej pozícii s rovnakými požiadavkami, s rovnakou kvalifikáciou môžu pracovať ľudia, ktorí sú ohodnocovaní rôzne,“ dodala.

Prieskum: Ženy na internete nakupujú častejšie, no muži minú viac

Opatrenie vnímajú pozitívne aj odborári na podnikovej úrovni. Socioekonomický analytik Ján Košč z OZ KOVO potvrdil, že sa v praxi stretávajú s prípadmi, keď novonastúpení zamestnanci dostávajú vyššie mzdy ako doterajší zamestnanci. „Nie je to preto, že by boli lepší alebo výkonnejší, ale preto, že je momentálne nedostatok uchádzačov o zamestnanie. Takéto odmeňovanie je ale nespravodlivé, diskriminačné a aj protizákonné. Ide o relatívne malú zmenu, no nám pomôže tieto praktiky odhaľovať a odstraňovať,“ skonštatoval.

Môže vás zaujímať

Matečná: SR nesúhlasí s jednoročným prechodnými pravidlami pre agrosektor EÚ