Zahraničných turistov na Slovensku mohol byť vlani vyšší, než uvádzajú štatistiky

Minister dopravy Árpád Érsek

Foto: TASR

Skutočný počet zahraničných turistov, ktorí v minulom roku zavítali na Slovensko, môže byť podľa Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR o niekoľko miliónov vyšší, než uvádzajú oficiálne štatistiky.

Rezort dopravy tvrdí, že to zistil prostredníctvom projektu monitoringu počtu zahraničných turistov na základe anonymizovaných dát zo SIM kariet mobilných telefónov. Spracované dáta podľa ministerstva naznačujú, že na Slovensko prišlo takmer trikrát viac zahraničných návštevníkov, ako sa pôvodne predpokladalo.

„Presnejšie dáta o turistoch, ktorí k nám prichádzajú zo zahraničia, nám pomôžu lepšie propagovať Slovensko na zahraničných trhoch a aj odborníkom na cestovný ruch lepšie pripraviť ponuku produktov v cestovnom ruchu,“ priblížil minister dopravy v demisii Árpád Érsek (Most-Híd).

Kým oficiálne ubytovacie štatistiky hovoria podľa rezortu o zhruba dvoch miliónoch zahraničných turistov, analyzované dáta ukazujú, že na území Slovenska bolo aktívnych viac ako šesť miliónov zahraničných mobilov. Zo získaných dát sa napríklad podarilo zistiť, že kým oficiálne štatistiky evidujú 25.051 návštevníkov z Holandska, podľa analýzy SIM kariet tu bolo viac ako 218.000 ľudí s holandským telefónnym číslom.

Do Košíc prišiel vlani rekordný počet návštevníkov

„Musíme podrobne analyzovať tieto údaje. V prípade Holanďanov za nimi môže byť napríklad ich obľuba cestovania v karavanoch, a tak sa logicky neobjavia v štatistike ubytovaných hostí,“ doplnil štátny tajomník ministerstva dopravy Peter Ďurček (nominant SNS).

Práve takéto spracovanie dát v oblasti cestovného ruchu je podľa ministerstva jedným z výsledkov moderného a efektívneho riadenia služieb v cestovnom ruchu po prechode propagácie Slovenska zo zrušenej Slovenskej agentúry pre cestovný ruch priamo pod rezort dopravy.

„Ministerstvo dopravy je pripravené poskytnúť zozbierané dáta všetkým relevantným subjektom pre ich ďalšiu analýzu,“ avizovala hovorkyňa rezortu Karolína Ducká. Tento typ dát je podľa nej možné využiť aj pri tvorbe akčných plánov v menej rozvinutých regiónoch, keďže je možné presne cieliť produkty v cestovnom ruchu na turistov, ktorí tieto regióny navštevujú.

Môže vás zaujímať

MF má do parlamentu predložiť návrh na predĺženie platnosti bankového odvodu