Jednou vetou

Zákazník pri dražbe zaplatil za 1,73 m3 kus javora 7854 eur bez DPH

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Štátny podnik Lesy SR vydražil v plánovaných verejných dražbách v 1. štvrťroku 2018 takmer 4984 m3 cenných sortimentov dreva. Predstavuje to až 97,06 % ponúkaného objemu. Dražby sa realizovali na 16 odštepných závodoch (OZ) v 11. a 12. týždni.

„Najväčšie zastúpenie draženého dreva bolo ponúknuté v drevine dub – 2453,49 m3, a buk – 1371,43 m3. Menej zastúpenými drevinami boli jaseň, smrekovec, javor, duglaska a iné listnáče,“ priblížil generálny riaditeľ štátneho podniku Marian Staník.

Vláda nesúhlasí s odvolaním Matečnej z postu šéfky agrorezortu

Najvyššia cena bola dosiahnutá ponukou zákazníka v OZ Revúca za javor, keď za 1,73 m3 kus bol ochotný zaplatiť až 7854 eur bez DPH. V porovnaní s cenníkovou cenou predstavovala ponuka nárast ceny za 1 m3 až o 4116 eur bez DPH. Medzi desiatimi najviac cenenými drevinami bolo vrátane štyroch sortimentov javora aj šesť dubov.

„Na dražbách dreva sa zúčastnilo 58 zákazníkov, je však potrebné podotknúť, že niektorí naši existujúci centrálni a regionálni odberatelia požadujúci dodávky dreva v najvyššej kvalite sa aj napriek možnosti tejto formy predaja dreva na dražbách nezúčastňujú,“ skonštatoval obchodný riaditeľ podniku Tomáš Klouček.

Dobrovoľníci vysadili v Nízkych Tatrách niekoľko tisíc nových stromčekov

„Podľa novej obchodnej stratégie na roky 2018 – 2022 poskytnú Lesy SR jednotlivým odberateľom drevnú surovinu maximálne do výšky 45 % z ich aktuálne spracovávaného množstva. V prípade záujmu odberateľa o väčší objem ako je v zmluve, má odberateľ možnosť zakúpiť si tovar formou elektronickej aukcie dreva, aukciou dreva na pni alebo prostredníctvom spomínanej verejnej dražby,“ dodal.

Prospešnosť konania verejných dražieb cenných sortimentov podľa zástupcov Lesy SR jednoznačne potvrdzuje aj výsledok porovnania ponukových cien a cenníkových cien. Dosiahnuté tržby boli totiž o takmer 581.005 eur bez DPH vyššie. Predávané drevo je svojimi vlastnosťami predurčené na tvorbu hudobných nástrojov, nábytku alebo dekoratívnych obkladov, čomu vo výsledku zodpovedá aj jeho cena.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie