Jednou vetou

Zákon o poisťovníctve je férový voči všetkým, tvrdí Kažimír

Minister financií SR Peter Kažimír

foto: TASR

Príprava novely zákona o poisťovníctve z dielne rezortu financií trvala podľa šéfa rezortu Petra Kažimíra (Smer-SD) vyše roka. Poisťovne, banky a tiež sprostredkovatelia tak mali podľa jeho slov možnosť oboznámiť sa s každou časťou návrhu zákona.

„Predložený návrh zákona bol s trhom konzultovaný naozaj nadštandardným spôsobom,“ zdôraznil Kažimír v rozprave k tejto novele v úvode piateho rokovacieho dňa 31. schôdze Národnej rady (NR) SR. Ministerstvo vytvorilo podľa jeho slov na tento účel pracovnú skupinu a s trhom boli odkomunikované dve znenia návrhu zákona.

Podľa Kažimíra sa však nevedeli dohodnúť všetci účastníci trhu, teda banky, poisťovne a sprostredkovatelia na kompromisnom riešení. Ministerstvo preto predložilo návrh, ktorý šéf rezortu považuje za férový voči všetkým.

„Našou snahou nie je likvidovať sprostredkovateľský biznis, ale chceme dosiahnuť profesionalizáciu sprostredkovania a vyššiu mieru transparentnosti,“ opísal Kažimír.

Vláda zavedením novej poistnej dane trestá zodpovedných občanov, tvrdí opozícia

Novela zákona by mala podľa rezortu financií upraviť odmeňovanie finančných sprostredkovateľov či zvýšiť informovanosť klientov. Ministerstvo chce právnou normou zvýšiť transparentnosť a prehľadnosť nákladov pri distribúcii finančných produktov a regulovať odmeny finančných sprostredkovateľov.

Klienti bánk a poisťovní by tak po novom mali byť podrobne informovaní o tom, komu, koľko a za čo platia. Rezort financií odôvodňuje zmeny tým, že v praxi chýba regulácia vyplácania odmien za sprostredkovanie finančných produktov.

Po prerokovaní tohto bodu programu budú poslanci NR SR diskutovať o ďalších doteraz neprerokovaných bodoch.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie