Jednou vetou

Zamestnancom na Slovensku sa zlepšujú pracovné podmienky

Ilustračné foto

pixabay.com

Zamestnanecké benefity má k dispozícii stále viac pracujúcich Slovákov. Zamestnávatelia najčastejšie preplácajú zábavu v podobe firemných akcií. Analýza portálu Platy.sk vyčíslila, že v roku 2014 bolo na Slovensku vyše 30 % pracovníkov, ktorým ich zamestnávateľ neposkytoval žiadny benefit. Od tohto obdobia sa však tento podiel každoročne iba znižuje.

V súčasnosti platí, že bez zamestnaneckých výhod od svojho zamestnávateľa je necelá štvrtina pracujúcich Slovákov. Ukazuje sa, že práve firemné akcie sú na Slovensku najrozšírenejším zamestnaneckým benefitom. V súčasnosti má podujatia preplácané firmou k dispozícii približne 34 % zamestnancov. Na ďalších miestach skončili flexibilný pracovný čas, nápoje nad rámec zákona zadarmo či mobil a notebook na súkromné účely.

Ukazuje sa, že sa zvyšuje podiel firiem, ktoré poskytujú flexibilný pracovný čas, prácu z domu či dovolenku navyše. Ide o dôkaz toho, že zamestnávatelia sa začínajú prispôsobovať mileniálom, ktorých pozícia na trhu práce je stále dôležitejšia. Práve pri tejto skupine zamestnancov je zrejmé, že si strážia svoje súkromie, chcú viac voľného času a nevyhovuje im striktný pracovný čas od 8.00 do 16.30 h.

Slovensko prichádza o investorov, podnikateľské prostredie má najhoršie z V4

Za posledné obdobie sa výrazne zvýšil aj podiel zamestnancov, ktorí majú k dispozícii bonus pri odporučení zamestnanca. Ide najmä o reakciu na súčasný stav, keď majú zamestnávatelia veľký problém zohnať nových šikovných ľudí.

Podľa Nikoly Richterovej z portálu Profesia výsledky analýzy Platy.sk ukazujú, že rozšírenosť zamestnaneckých benefitov závisí najmä od pracovného zaradenia. S benefitmi sa totiž vo svojej práci nestretáva väčšina pomocných zamestnancov na Slovensku. Aspoň jednu výhodu má od svojej firmy iba 48 % takýchto pracovníkov.

Pravidelný stres na pracovisku zažíva takmer polovica Slovákov

Pri top manažéroch je to naopak. Bez benefitu od svojho zamestnávateľa je iba vyše desatiny takýchto pracovníkov. Zamestnanecké benefity majú k dispozícii najmä pracovníci v hlavnom meste. Iba necelá pätina zamestnancov v Bratislave tvrdí, že im ich firma neposkytuje vôbec nič. Po bratislavskom regióne nasleduje v rebríčku rozšírenosti výhod Trenčiansky, Žilinský a Košický kraj.

Kým v hlavnom meste a okolí má firemné akcie k dispozícii 40 % zamestnancov, v prešovskom regióne je to približne štvrtina zamestnancov. Priepastný rozdiel vidieť najmä pri možnosti flexibilného pracovného času či práci z domu. V Prešovskom kraji má flexibilný pracovný čas približne 18 % zamestnancov. Čo sa týka práce z domu, v Prešovskom kraji má takúto možnosť minimum pracovníkov. Konkrétne 7,34 %. V hlavnom meste môže pracovať z domu vyše štvrtiny zamestnancov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie