Jednou vetou

Zamestnávatelia vo svete hlásia prijímanie nových ľudí

Ilustračné foto.

Foto: pixabay.com

Náborové prostredie zostáva relatívne stabilné v Spojenom kráľovstve, a to aj napriek rokovaniam o brexite. Zamestnávatelia vo svete sú optimistickí. Vo štvrtom štvrťroku tohto roka plánujú naberať nových zamestnancov firmy vo viacerých krajinách. Ukázal to aktuálny index trhu práce spoločnosti Manpower, podľa ktorého zamestnávatelia v 42 zo 43 krajín hlásia pozitívne náborové plány. Utlmený trh práce hlásia iba Švajčiari.

V regióne Európa, Stredný východ a Afrika, do ktorého patrí aj Slovensko, hlási najoptimistickejšie náborové plány Maďarsko. Z hľadiska odvetví by mali najviac ľudí naberať firmy zo spracovateľského priemyslu. „Predpoveď na štvrtý štvrťrok je priaznivá aj v Grécku, kde je dôvera zamestnávateľov najsilnejšia za posledných 9 rokov. Podobne povzbudivé náborové plány sú v Rumunsku, Bulharsku, Slovinsku a Turecku,“ uviedla spoločnosť.

Náborové prostredie zostáva relatívne stabilné v Spojenom kráľovstve, a to aj napriek rokovaniam o brexite. Náborové aktivity sú pozitívne aj vo Francúzsku či v Nemecku. Situácia sa obracia k lepšiemu aj v Taliansku, kde po troch štvrťrokoch s negatívnou predpoveďou sú pre 4. štvrťrok náborové plány pozitívne. Index zosilnel aj v Rakúsku, kde plánujú naberať nových ľudí najmä firmy z oblasti dopravy a skladovania, ako aj spracovateľského priemyslu. Stabilné náborové plány v týchto sektoroch očakávajú aj poľskí zamestnávatelia.

„V severských krajinách sú náborové plány väčšinou skromné. Istota zamestnávateľov vo Fínsku však za posledné štyri štvrťroky narastá. Uchádzači o prácu v Nórsku nájdu najväčšie pracovné príležitosti v odvetví stavebníctva, ťažby nerastných surovín. Vo Švédsku hlási najsilnejší index odvetvie výroby a dodávky vody, elektriny a plynu,“ ukázal index.

Celkovo v tomto regióne hlási nárast počtu pracovných síl 24 z 35 krajín. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím sa index zlepšil v 13, klesol v 9 a zostal nezmenený v troch. Na Slovensku hlási nárast počtu zamestnancov 11 % zamestnávateľov, 4 % predpokladajú ich zníženie a 84 % zamestnávateľov nepredpokladá žiadne zmeny.

 

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie