Zasnežené auto na cestu nepatrí

Ilustračná foto

Foto: TASR

Každý vodič, ktorý si v zime nájde svoje auto pokryté vrstvou snehu alebo námrazou, by si mal nájsť čas na ich dôkladné odstránenie z karosérie skôr, než sadne za volant.

Sneh alebo kúsky ľadu môžu na ceste ohroziť ostatných vodičov a spôsobiť nehodu.

„V prípade nehody s nesprávne očisteným autom si môže vodič vyrobiť problémy tak s políciou, ako aj poisťovňou. V zime majte vždy po ruke metličku na sneh a odolnú škrabku na ľad. Odporúčame tiež včas zabezpečiť nemrznúcu zmes do ostrekovačov a pravidelne kontrolovať jej množstvo. Čelné sklo treba mať vždy čisté a s dobrou viditeľnosťou,“ radí Lenka Lendacká zo Škoda Auto Slovensko.

Ako ďalej zdôrazňuje, brzdy musia byť v stopercentnom stave. Ak chcú mať motoristi stopercentnú istotu, že ich brzdy sú funkčné a spoľahlivé, mal by využiť služby autorizovaného servisu, ktorý ich vodičom komplexne skontroluje.

Pellegrini: Na Slovensku máme firmy, ktoré môžu byť pre Azerbajdžan zaujímavé

V zime by sa vodič mal vyhýbať prudkému brzdeniu a vysokým rýchlostiam. Dážď, sneh či ľad výrazne predlžuje brzdnú dráhu a prináša hrozbu straty kontroly nad ovládaním auta.

„Zrýchľujte plynulo, dodržiavajte väčšiu vzdialenosť medzi autami a pri brzdení nerobte trhavé pohyby volantom, ktoré by mohli mať za následok šmyk. Ak idete na hory, rozhodne si pribaľte snehové reťaze.“ zdôrazňuje Lendacká.

Môže vás zaujímať

SaS chce odstrániť povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu kontroly na STK