Jednou vetou

Zásoby plynu v Nemecku klesli, kým zásoby ropy vzrástli

Ilustračná foto

Foto: TASR

Nemecké zásoby zemného plynu naďalej klesajú. Ako v piatok oznámil Krajinský úrad pre baníctvo, energiu a geológiu, odhadované zásoby surového plynu v náleziskách medziročne klesli o 8,7 miliardy kubických metrov na 54,4 miliardy kubických metrov.

Slovenské mlieko sa bude exportovať do Číny, oznámila Matečná

„Hlavným dôvodom neustáleho poklesu je čoraz väčšie vyčerpávanie plynových nálezísk,“ oznámil úrad. „V posledných rokoch však klesala aj ťažobná aktivita. Známe náleziská sa ďalej nerozvíjali a nové neboli odhalené.“

Takmer všetky náleziská sa nachádzajú v Dolnom Sasku, ide o 98,6 % všetkých známych nemeckých rezerv.

Odborníci v prípade zemného plynu rozlišujú medzi surovým a čistým plynom. Objem surového plynu zodpovedá vyťaženému objemu, čistý plyn je normovaný podľa energetického objemu.

Štatistika ukazuje mierne zvýšenie zásob ropy v Nemecku, ktoré na konci decembra 2018 dosiahli 29 miliónov ton, čo je medziročne o 2,4 % viac. Dôvodom je prehodnotenie obsahu nálezísk zo strany ťažiarov. S objemom 17,5 milióna ton sa 60 % nemeckých zásob nachádzalo v Slezvicku-Holštýnsku. Na druhom mieste je Dolné Sasko so 6,4 milióna ton a tretím je Porýnie-Falcko so štyrmi miliónmi ton.

Prudký pokles zásob benzínu v USA posunul cenu Brentu k 71,80 USD

Ťažba ropy v Nemecku vlani medziročne klesla o 6,8 %. V Slezvicku-Holštýnsku sa ťažba znížila o 9,2 % a v Dolnom Sasku o 6,9 %, kým v Porýní-Falcku vzrástla o 17,3 %.

Základom štatistických správ o zásobách zemného plynu a ropy sú hlásenia ťažiarskych spoločností operujúcich v Nemecku.

Môže vás zaujímať

Kongresový cestovný ruch je veľkou príležitosťou pre slovenskú ekonomiku