Jednou vetou

Žatva je na väčšine územia Slovenska ukončená 

Ilustračné foto

TASR

Žatva je na väčšine územia Slovenska ukončená. Výnimku tvoria severnejšie regióny, kde sa v posledných dňoch vyskytli zrážky. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš z tlačového oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Poľnohospodári na celom území Slovenska podľa jeho informácií vykonávajú už prípravu pôdy pre výsev ozimín. Situáciu však naďalej komplikujú vznikajúce škody spôsobené premnoženou poľovnou zverou.

Na väčšine územia Slovenska poľnohospodári podľa Korpáša ukončili žatvu v období od 29. do 33. týždňa. Aktuálne pokračujú žatevné práce už len v regióne Oravy (okresy Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín).

V okresoch Liptovský Mikuláš a Ružomberok zostáva našim poľnohospodárom pozbierať ešte 3 % zberových plôch repky. Poľnohospodárom prácu v posledných dňoch mierne komplikoval dážď,“ spresnil.

Ako sme už viackrát avizovali, úroda hustosiatych obilnín je tento rok výrazne ovplyvnená extrémnym suchom a minimom zrážok z obdobia letných mesiacov. Predpokladáme, že straty sú v priemere niekde na úrovni 20 %. Nepriaznivé počasie bude mať, bohužiaľ, vplyv aj na úrodu jesenných plodín,“ dodal Korpáš.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie