Jednou vetou

Záujem o osobný bankrot neklesá, skôr naopak

Ilustračné foto

TASR

Každý žiadateľ o osobný bankrot by mal absolvovať úvodnú konzultáciu, počas nej dostane informácie o tom, ako vyplniť žiadosť a prílohy, ale aj o celom procese oddlženia. TASR o tom informovalo Centrum právnej pomoci (CPP).

Snažíme sa, aby ľudia boli dostatočne informovaní a pripravení na povinnosti a obmedzenia, ktoré s oddlžením súvisia, pokračuje CPP. „V súčasnosti môžeme stále konštatovať, že záujem nijako neklesá, skôr naopak,“ konštatovalo s tým, že v januári 2018 mali 10.000 kontaktov, občania podali vyše 1260 žiadostí na osobný bankrot a CPP podalo návrh na súd v 1035 prípadoch.

Seniori, zdravotne postihnutí a podobní klientmi prídu do kancelárií CPP v 12 mestách alebo do konzultačného pracoviská niekedy s príbuznými, spolupracujeme však aj s rôznymi občianskymi združeniami a mimovládnymi organizáciami, ktoré pracujú s rôznymi typmi znevýhodnených klientov, dodáva CPP. „Robíme aj s terénnymi sociálnymi pracovníkmi aj samosprávou, podľa záujmu,“ uvádza.

Počas 10 mesiacov roka 2017 zaznamenalo CPP vyše 70.000 kontaktov vo veci osobného bankrotu. Žiadosť o bankrot podalo približne 9000 občanov, CPP podalo návrh na súd v takmer 5500 prípadoch.

Môže vás zaujímať

INVESTOVANIE: Týmto fondom v druhom pilieri sa nedarilo, objem majetku však mierne stúpol