Jednou vetou

Zavedenie e-Kasy sa týka 230.000 pokladníc

Ilustračné foto

foto: TASR

Podnikatelia, ktorí používajú elektronické registračné pokladnice (ERP), sa musia povinne online napojiť na systém finančnej správy – eKasa. Od 1. apríla 2019 sa do systému eKasa zapoja všetky nové prevádzky s novými pokladnicami. Od 1. júla sa musia online pripojiť zvyšní podnikatelia so svojimi registračnými pokladnicami.

„Cieľom online napojenia registračných pokladníc na portál finančnej správy je zabrániť podvodom pri evidovaní tržieb. Kontrola finančnej správy zistila, že sa v praxi používajú neautorizované pokladnice, upravujú sa pokladničné výkazy a pokladničné doklady alebo sa poškodzujú dátové úložiská,“ vysvetľuje Mária Sameková zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Pri kontrolách sa najčastejšie objavili pokladnice s modifikovateľným fiškálnym modulom a pri niektorých podvodoch asistovali „servisné organizácie“. Po zavedení systému eKasa sa budú pokladničné doklady evidovať priamo na portáli finančnej správy.

Podľa Samekovej starosť s výmenou pokladnice nebudú mať majitelia virtuálnej registračnej pokladnice (VRP). Ich nečaká žiadna zmena ani prechod na iný systém, keďže už sú online napojení na systém finančnej správy. V súčasnosti sa používa približne 40.000 VRP.

Z údajov finančnej správy vyplýva, že v súčasnosti je v prevádzke viac ako 230.000 elektronických registračných pokladníc. Približne 90.000 kusov budú podnikatelia prispôsobovať cez aktualizáciu softvéru.

Britské aerolínie Flybmi skrachovali

Podľa daňovej poradkyne prínos pri zavádzaní online pripojenia pokladníc je najmä v efektívnejšom výbere daní a poklese manipulácie s pokladnicami. Podľa odhadov bude ročný výber daní vyšší približne o 117 – 122 miliónov eur. Úspora bude aj na strane podnikateľov. Financie ušetria na prevádzke a servise pokladníc, nemusia robiť denné uzávierky ani viesť knihu registračnej pokladnice.

Negatívom prechodu na systém eKasa sú zvýšené náklady pre podnikateľov spojené s úpravou starých pokladníc, kúpa nových pokladníc alebo hľadanie alternatívneho riešenia. Rizikom online prepojenia pokladníc je nedostatočné pokrytie niektorých oblastí internetovým signálom.

Podľa Tomáš Masára, riaditeľa stratégie O2 v súčasnosti je sieťou spoločnosti pokrytá väčšina územia SR a to až 99,3 %. Spoločnosť vie okrem zariadenia e-Kasy zabezpečiť aj internetovú komunikáciu s portálom finančnej správy. Dáta potrebné na komunikáciu s finančnou správou bude poskytovať bezplatne, v rámci rozvoja digitalizácie.

Môže vás zaujímať

Miera úspor zrejme dosiahne podľa analytikov historické maximá