Jednou vetou

Žiga: EÚ má ešte deväť dní na presvedčenie USA ohľadom ciel na oceľ a hliník

Minister hospodárstva SR Peter Žiga (SMER-SD)

foto: TASR

Ministri z členských krajín EÚ sa na utorňajšom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničný obchod v Bruseli venovali štartu obchodných rokovaní s Austráliou a Novým Zélandom, zhodnotili pokrok pri rokovaní o dohodách o voľnom obchode s Japonskom a Singapurom, ale dôraz kládli na debatu, ktorú momentálne vedie Európska komisia so Spojenými štátmi.

Minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD) po ukončení bruselských rokovaní pripomenul, že americký prezident Donald Trump presadil od 23. marca zavedenie dodatočných ciel na oceľ a hliník. EÚ, spolu s niektorými ďalšími krajinami, síce 1. mája získala dočasnú výnimku z týchto ciel, ktorá však platí iba jeden mesiac.

„Prvého júna táto lehota vyprší a Únia sa snaží presvedčiť Američanov, aby táto výnimka bola trvalá,“ spresnil Žiga. Zdôraznil, že eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová dostala mandát od členských štátov EÚ, aby vyjednávala s USA o novej dohode. „Tá situácia nie je jednoduchá, lebo v takomto stave vzťahy medzi Európou a Spojenými štátmi už dlho neboli,“ priznal minister.

Vlády na celom svete čakajú na rozhodnutie USA o clách na oceľ a hliník

Podľa jeho slov členské krajiny EÚ túto situáciu vnímajú ako niečo, s čím sa treba vyrovnať, hoci stále prevláda nádej, že za deväť dní môže dôjsť k zmene v prospech Európanov. Ak nie, nové clá sa stanú realitou.

„Protiopatrenia EÚ sú reakciou na tie americké a uvidíme, čo by to prinieslo. V tejto situácii je potrebná jednotná Európa a potrebný je dialóg, nie súboj. Treba sa pragmaticky dohodnúť. Obchod je globálny. Mali by aj Spojené štáty fungovať tak ako EÚ, na základoch voľného trhu, a nie na protekcionistických opatreniach,“ zhodnotil situáciu Žiga, podľa ktorého americký prístup porušuje pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO). „Čo nie je krok dopredu,“ upozornil.

USA nesúhlasia s plynovodom Severný prúd 2, hrozia uvalením sankcií

Podľa jeho slov Slovensko opätovným zavedením ciel na oceľ a hliník až tak veľmi neutrpí, ale ak táto situácia poznačí iné členské krajiny Únie a európsky trh sa preplní európskymi výrobkami, vtedy už budú ovplyvnení aj naši výrobcovia. Okrem toho sú možné protiopatrenia aj v iných sektoroch ako oceľ a hliník, a potom by už boli dopady pre Slovensko citeľnejšie.

Žiga upozornil, že ministri sa iba okrajovo venovali vzťahom s Iránom, kde Spojené štáty po odstúpení od medzinárodnej jadrovej dohody hrozia prísnymi sankciami aj európskym firmám, ktoré by chceli obchodovať s Iránom.

Čína zníži clo na dovoz áut na 15 %

„Tá diskusia sa ešte len začne. V prípade, že by USA zaviedli sankcie na európske firmy, ktoré obchodujú s Iránom, pre Slovensko to nebude nič hrozné, lebo len niekoľko spoločností obchoduje s touto krajinou,“ uviedol Žiga. Pripomenul, že Slovensko má už niekoľko úspešných misií do Iránu, aj tých podnikateľských, ale pretrváva problém s bankovými prevodmi a očakávalo sa, že dohoda z roku 2015, ktorá uvoľnila režim sankcií, v najbližších rokoch začne uvoľňovať aj vzájomné obchodné vzťahy.

V prípade zavedenia bezprecedentných amerických sankcií aj na európske firmy si podľa jeho slov spoločnosti z EÚ rozmyslia, či chcú obchodovať s USA alebo s Iránom. Upozornil však, že takéto obmedzenia neprinesú nič dobré a povedú k ďalšiemu ochladeniu európsko-amerických vzťahov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie