Jednou vetou

Žiga: Pripravujeme zákon na ochranu záujmov v plynárenstve

Minister hospodárstva Peter Žiga

foto: TASR

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR pripravuje zákon na ochranu záujmov štátu v plynárenstve. Oznámil to na brífingu šéf MH SR Peter Žiga (Smer-SD) v súvislosti s minulotýždňovým rozhodnutím Najvyššieho súdu (NS) SR, na základe ktorého vo veci tzv. Duckého zmeniek má spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) schránkovej cyperskej firme vyplatiť 30 miliónov eur. Návrh zákona by chcel Žiga priniesť na tohtotýždňové rokovanie vládneho kabinetu.

„Pravdepodobne na vládu, ktorá bude v stredu (28.11.), prinesiem návrh špeciálneho zákona, ktorý pojednáva o kauze Duckého zmeniek. Ním v skrátenom legislatívnom konaní budeme chcieť zabezpečiť, aby SPP, ktorý je podnik vo vlastníctve štátu, bol ochránený od špekulantov a rôznych parazitov, ktorí chcú parazitovať na štáte,“ spresnil Žiga.

„Preto pripravujeme tzv. zákon o ochrane záujmov v plynárenstve. Zabezpečíme, aby nebolo možné takéto podniky exekvovať,“ dodal minister hospodárstva SR.

Generálny riaditeľ ŽSR odstúpil z funkcie

NS SR vo štvrtok (22.11.) vo veci tzv. Duckého zmeniek rozhodol v súdnom spore so spoločnosťou Slovenský plynárenský priemysel, a. s., v prospech cyperskej schránkovej spoločnosti Stroden Management Limited. TASR o tom informoval hovorca spoločnosti Ondrej Šebesta s tým, že Slovenská republika môže prísť o 30 miliónov eur.

„SPP považuje rozhodnutie NS SR za nezákonné a nespravodlivé. Spoločnosť zároveň podnikne všetky kroky na zvrátenie nepriaznivého rozhodnutia a na ochranu svojich záujmov. NS SR svojím rozhodnutím priznal pochybný nárok schránkovej spoločnosti so sídlom na Cypre, a navyše rozhodol v rozpore so svojimi predchádzajúcimi rozhodnutiami,“ uviedla v stanovisku spoločnosť SPP.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie