Jednou vetou

Žiga: Slovensko podporuje spoločný postup a odvetu EÚ na americké clá

Minister hospodárstva SR Peter Žiga (SMER-SD)

foto: TASR

Zavedenie ciel na dovoz ocele a hliníka z Európskej únie (EÚ) zo strany USA je zlou správou pre medzinárodný obchod. Je o tom presvedčený slovenský minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

„Slovensko podporuje spoločný a jednotný postup EÚ a odvetnú reakciu EK na vybrané americké produkty,“ uviedol vo svojej reakcii na sociálnej sieti.

Priamy dosah na slovenských výrobcov neočakáva. „Ale nepriamo ich môže zasiahnuť, keď štáty EÚ, ktoré nebudú môcť exportovať do USA, umiestnia svoju produkciu v rámci únie,“ upozornil Žiga. Očakáva preto kroky komisie na ochranu trhu EÚ pred presmerovanými dovozmi ocele a hliníka.

Juncker: EÚ prijme pre clá odvetné opatrenia proti USA

Trumpova administratíva uvalí clá na dovoz ocele a hliníka z Kanady, Mexika a EÚ. Tieto krajiny mali dočasnú výnimku, ktorá sa skončí v piatok (1.6.). Clo na dovoz ocele je 25 %, na import hliníka 10 %. Clá začnú platiť v piatok od polnoci miestneho času (od 5.00 SELČ), uviedol vo štvrtok americký minister obchodu Wilbur Ross.

Predseda EK Jean-Claude Juncker už avizoval, že EÚ prijme odvetné opatrenia proti USA. „Okamžite spustíme mechanizmus urovnania sporov v rámci WTO a v najbližších hodinách oznámime odvetné opatrenia,“ vyhlásil Juncker a dodal, že je „absolútne neprijateľné, aby nejaká krajina v rámci svetového obchodu zavádzala jednostranné opatrenia“.

Nemecká vláda označila clá USA na dovoz ocele a hliníka za protiprávne

Nemecká vláda označila rozhodnutie USA zaviesť clá na dovoz ocele a hliníka za protiprávne. Zároveň varovala pred eskaláciou obchodného konfliktu.

USA uvalia clá na dovoz ocele a hliníka z EÚ

„Spolková vláda odmieta clá na dovoz ocele a hliníka, ktoré uvalili USA,“ uviedol hovorca vlády Steffen Seibert. „Považujeme toto jednostranné opatrenie za protiprávne, uvedené dôvody národnej bezpečnosti neobstoja.“ Dodal, že rizikom zavedenia ciel je eskalácia obchodných sporov, ktorá poškodí všetkých. Nemecko sa bude naďalej zasadzovať za voľný obchod a otvorené trhy.

EÚ, ktorá požadovala trvalú výnimku z ciel, bude podľa Seiberta analyzovať Trumpovo rozhodnutie a je pripravená zareagovať primeranými odvetnými opatreniami.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie