Jednou vetou

Žiga: Srbsko je najdôležitejší obchodný partner SR na západnom Balkáne

Minister hospodárstva SR Peter Žiga a srbský minister pre inovácie a technologický rozvoj Nenad Popovič počas tlačového brífingu po zasadnutí Zmiešanej komisie pre hospodársku spoluprácu medzi Slovenskom a Srbskom 5. júna 2018 v Bratislave

foto: TASR

Srbsko je najdôležitejším obchodným partnerom Slovenska na západnom Balkáne.

Uviedol to šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Žiga (Smer-SD) na brífingu po podpísaní protokolu z 8. zasadnutia Zmiešanej komisie pre hospodársku spoluprácu medzi SR a Srbskom a po podpísaní Memoranda o spolupráci medzi Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA) a Inovačným fondom Srbska, za účasti srbského ministra pre inovácie a technologický rozvoj Nenada Popoviča.

Raši: Pripravujeme memorandum o spolupráci v oblasti digitalizácie so Srbskom

Spoločná obchodná výmena medzi Slovenskom a Srbskom dosahuje podľa Žigu približne 700 miliónov eur. „Je trochu výhodnejšia pre srbskú stranu. Asi o 5 miliónov eur prevyšuje ich vývoz nad naším vývozom. My sa však budeme snažiť v najbližšom období túto bilanciu vyrovnať alebo ju prekonať,“ priblížil slovenský minister hospodárstva.

„Oblasti, o ktorých sme sa dnes rozprávali, boli hlavne priemysel a inovácie. Srbsko investuje veľké prostriedky do inovačných centier a do podpory start-upov. Jedna expertná skupina sa venovala práve takýmto otázkam a možnostiam spolupráce v tejto oblasti,“ spresnil Žiga. Pripomenul zároveň, že na Slovensku pracuje asi 15.000 oficiálne registrovaných pracovníkov zo Srbska.

Kiska ocenil spoluprácu s Nórskom, nórske fondy by mali smerovať do inovácií

Slovensko podľa Žigu ponúka svoje skúsenosti z pôsobenia na trhu EÚ. „Dohodli sme sa na častejšom stretávaní sa. Zmiešaná komisia by sa mala konať na budúci rok v Belehrade,“ poznamenal šéf MH SR.

Podľa slov Popoviča účastníci dvojdňového zasadnutia zmiešanej komisie medzi SR a Srbskom rokovali v štyroch skupinách, ktoré sa orientovali najmä na financie, na podporu ekonomickej spolupráce, na informatizáciu trhu a na inovácie a digitalizáciu spoločností.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie