Jednou vetou

Žilinská Kia Motors Slovakia opäť rozbehne výrobu

Archívne, KIA Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom

Foto: TASR

Od pondelka 6. apríla do štvrtka 9. apríla bude automobilka vyrábať v štandardnom trojzmennom režime. Po Veľkej noci prejde na dvojzmennú prevádzku, ktorá bude trvať do konca apríla.

Žilinská Kia Motors Slovakia v pondelok 6. apríla opäť rozbehne výrobu. Uvádza sa to v oznámení automobilky pre jej zamestnancov. „Od pondelka 6. apríla do štvrtka 9. apríla budeme vyrábať v štandardnom trojzmennom režime. Po Veľkej noci prejdeme na dvojzmennú prevádzku (ranná a popoludňajšia), ktorá bude trvať do konca apríla,“ informuje ďalej fabrika.

Situácia na svetových trhoch sa podľa automobilky každým dňom mení a ak príde k obmedzeniam, či už z pohľadu dopytu alebo dodávok materiálu alebo iných nepredvídateľných situácií, je pripravená na to reagovať.

Predčasom prestali s výrobou aj ďalší

Kia Motors Slovakia prerušila z dôvodu šírenia koronavírusu výrobu od pondelka 23. marca 2020. Aktuálne pritom „stoja“ všetky štyri automobilky. Od 17. marca dočasne prerušila výrobu spoločnosť Volkswagen Slovakia.

Podľa posledných informácií by mala fabrika nabiehať postupne po veľkonočných sviatkoch. Od štvrtka 19. marca k prerušeniu výroby pristúpila aj trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia. Pôvodne mala odstávka trvať do soboty 28. marca, vedenie ju však predĺžilo.

Výrobné linky v reakcii na šírenie nového koronavírusu odstavila aj nitrianska automobilka Jaguar Land Rover. Výroba sa zastavila v piatok 20. marca.

Významný producent v Európe

Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov, ako aj motorov bola spustená v decembri 2006. V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych úpravách – päťdverový Ceed, Sportswagon, ProCeed, Kia XCeed a športovo-úžitkový Kia Sportage. Spoločnosť Kia Motors Slovakia patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 3,4 milióna vozidiel a 5 miliónov motorov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie