Jednou vetou

Zisk Ingka Group, materskej spoločnosti IKEA, v roku 2017/18 klesol o 40 %

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Ingka Group, materská spoločnosť švédskeho nábytkového gigantu IKEA, zaznamenala v uplynulom finančnom roku 2017/18 pokles čistého zisku o vyše 40 %.

Odôvodnila to veľkými investíciami do internetového predaja, malých obchodov a plánovacích štúdií v centrách veľkých miest.

Čistý zisk skupiny, ktorá prevádzkuje 367 obchodov IKEA na celom svete, sa za 12 mesiacov do konca augusta 2018 znížil o 40,6 % na 1,47 miliardy eur, zatiaľ čo jej prevádzkový zisk klesol o 25,7 %. Tržby spoločnosti však v minulom finančnom roku vzrástli o 2 % na 37 miliárd eur.

Výroba automobilov v Británii v októbri klesla o 9,8 %

„Ingka Group investovala 2,8 miliardy eur do obchodov, distribučných a zákazníckych sietí, nákupných centier, obnoviteľnej energie a lesníctva,“ uviedla skupina vo svojej správe.

Švédska spoločnosť plánuje urýchliť investície do malých obchodov v centrách miest v rámci svojej stratégie zameranej na prispôsobenie sa meniacemu životnému štýlu, keďže čoraz menej ľudí vlastní autá.

IKEA v roku 2018 otvorila menšie obchody v centre Štokholmu a v Madride, ako aj plánovacie štúdio v Londýne. Klienti si v nich môžu vybrať a objednať tovar cez internet. V polovici roku 2019 k nim chce pridať obchod v centre Paríža.

Ingka ďalej uviedla, že počet zákazníkov, ktorí za rok navštívili jej obchody, vzrástol o 3 % na 838 miliónov osôb. A jej on-line predaj v sledovanom období vyskočil o 45 %.

Plénum schválilo zjednodušenie procesu vrátenia DPH turistom

Ingka minulý týždeň oznámila, že do roku 2020 plánuje zrušiť 7500 pracovných miest v obchodoch IKEA na celom svete, hlavne v kanceláriách, pretože sa v rámci reorganizácie chce zamerať na on-line predaj a mestské obchody.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie