Jednou vetou

Zmena zamestnania je podľa Slovákov najúčinnejší spôsob na mzdový progres

Ilustračné foto

Foto: TASR

Slováci vnímajú hľadanie nového zamestnania ako najúčinnejší spôsob na mzdový progres. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu portálu Paylab.com. Zapojilo sa doň 34.065 respondentov, z čoho bolo 6462 ľudí zo Slovenska. Prieskum realizoval portál Paylab.com, ktorý zastrešuje v jednotlivých krajinách platové portály – v SR Platy.sk.

Zamestnanci, ktorí sú platovo podhodnotení, majú vyššiu tendenciu voliť ako najprijateľnejšiu možnosť na zvýšenie svojho príjmu odchod do iného zamestnania. Osobne by sa k tejto možnosti prikláňalo najviac – 53 % zamestnancov s podpriemernou mzdou. Zmenu zamestnania považujú za najefektívnejšiu možnosť aj Slováci, ktorí zarábajú priemerne alebo viac. Hľadanie lepšie platenej práce totiž zvolilo za možnosť 46 % Slovákov s priemerným či vyšším platom.

Iné možnosti, ako napríklad otvoriť so svojím šéfom diskusiu o plate a vyjednávať o zvýšení mzdy, by volilo podstatne menej ľudí – 28 % platovo poddimenzovaných zamestnancov. Rovnaký počet takýchto zamestnancov ešte pripúšťa ďalší postup, a to komunikovanie ochoty na kariérny postup v rámci existujúceho zamestnania.

Podobné uvažovanie aj vo Fínsku

Asi 13 % zamestnancov by ako riešenie zvýšenia príjmu volilo „side job“ – teda privyrábanie si popri existujúcom zamestnaní. Rozbehnúť vlastné podnikanie by zvažovalo 14 % zamestnaných ľudí na Slovensku.

Podobné výsledky neboli zaznamenané iba na Slovensku. Zmena zamestnania bola najčastejšie označovaná aj vo Fínsku, v ostatných stredoeurópskych krajinách aj v pobaltských štátoch. Zamestnanci v stredoeurópskych štátoch označili iniciatívu začať vyjednávanie o plate so svojím šéfom oproti Fínsku a pobaltským krajinám za najmenej efektívnu.

Veľká časť zamestnancov na Slovensku nedokázala zhodnotiť, či je ich mzda adekvátna k pracovnému miestu, na ktorom pracujú. V oboch platových skupinách išlo o pätinu zamestnancov.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie