Jednou vetou

Zväz obchodu nesúhlasí s navrhovaným znením zákona o hazardných hrách

Ilustračné foto

TASR

Zväz obchodu (ZO) SR kategoricky nesúhlasí s navrhovaným znením zákona o hazardných hrách, podľa ktorého by mali do kategórie hazardných hier byť zahrnuté aj všetky spotrebiteľské súťaže s hodnotami výhier nad 2000 eur. Uviedla to v stanovisku Ľubica Schulczová, generálna sekretárka ZO SR.

„Toto ustanovenie sa v návrhu zákona objavilo až po skončení riadneho medzirezortného pripomienkového konania, ktoré skončilo 14. júna. Podľa takéhoto výkladu by účasť spotrebiteľov a zákazníkov obchodných prevádzok, napríklad v súťažnej hre o auto, alebo drahšiu elektroniku či iné vecné ceny, bola účasťou v hazardnej hre,“ priblížila.

Rezort hospodárstva chce rozšíriť dotácie o podporu elektromobility

Zaradenie spotrebiteľských súťaží do kategórie hazardných hier je podľa ZO SR neprimeraným a neodôvodniteľným zásahom do podnikateľských aktivít obchodníkov. Zvyšuje im náklady a zneisťuje spotrebiteľov, ktorí sa môžu odôvodnene domnievať, že obchod ich núti do akýchsi nekalých praktík. „Sme presvedčení, že účasť spotrebiteľov v súťažiach o vecné ceny v žiadnom prípade nenapĺňa zámer zákonodarcov,“ dodala Schulczová.

Od budúceho roka hráčov, ale najmä prevádzkovateľov hazardných hier čakajú nové prísnejšie pravidlá. Počíta s tým novela zákona o hazardných hrách, ktorú Ministerstvo financií (MF) SR predložilo v máji tohto roku do pripomienkového konania. Právna norma reaguje na najnovšie trendy digitalizácie, ktoré neobišli ani sektor hazardu. Zámerom je tiež zvýšiť ochranu spotrebiteľov.

Môže vás zaujímať

Do rána ostane na strednom Slovensku bez elektriny asi 300 odberných miest