Jednou vetou

Zvýšenie amerických sankčných ciel už nemalo v piatok na akcie vplyv

Ilustračná foto

foto: Pixabay

Investori na nemeckej akciovej burze prijali v piatok (1.6.) vymenovanie novej talianskej vlády s uľahčením. Na vývoji cien akcií sa negatívne neprejavilo ani nadobudnutie účinnosti Trumpových ciel na dovoz ocele a hliníka z Európy do Spojených štátov. Burziáni taktiež nereagovali ani na silný rast americkej zamestnanosti v máji.

Dax, hlavný index nemeckej burzy, dosiahol prírastok 0,95 % a obchodovanie skončil na hodnote 12.724,27 bodu. V 22. týždni však klesol o viac ako 1,5 %. Index MDax, na ktorom sú kótované akcie stredne veľkých nemeckých firiem, v piatok posilnil o 0,76 % na 26.528,11 bodu. Index TecDax vzrástol o 0,31 % na 2795,15 bodu. V piatok vzrástli akcie hlavných burzových indexov aj v Paríži a Londýne.

EÚ, Kanada aj Mexiko reagujú na clá USA odvetnými opatreniami

V Taliansku sa ujala povinností koaličná vláda víťazných opozičných strán protisystémového Hnutia piatich hviezd (M5S) a pravicovo-populistickej strany Liga Severu (LN). „V krajine bude vládnuť po prvý raz euroskeptický kabinet. Je to však lepšie riešenie ako nové predčasné voľby. V nich by si obe strany zrejme posilnili svoje pozície v parlamente,“ uviedol v komentári analytik Giovanni Montalti zo švajčiarskej banky UBS. Vymenovaním vlády sa podarilo tomuto scenáru vyhnúť. Talianskemu prezidentovi Sergiovi Mattarellovi sa podarilo presadiť, aby na kľúčových ministerstvách v novej vláde boli „kotvy Talianska v Európe“.

Nový taliansky minister vnútra Salvini chce zmeniť prisťahovaleckú politiku

Z jeho úspechu mali úžitok predovšetkým banky a poisťovne. Akcie Commerzbank a Deutsche Bank vzrástli o 4,83 % respektíve 2,76 %. Zhodnotili sa aj akcie zaisťovne Munich Re a poisťovne Allianz. Po štvrtkovom silnom poklese akcií Deutsche Bank sa však podľa trhového experta Andreasa Lipkowa z Comdirect Bank „skôr všetko obráti k lepšiemu“.

Americké sankčné clá, ktoré nadobudli účinnosť od piatku, už nemali posledný pracovný deň týždňa vplyv na kurzy výrobcov a exportérov ocele a hliníka. Podiely koncernu Thyssenkrupp dokonca vzrástli o 2,44 % a Salzgitteru o 1,46 %.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie