Jednou vetou

Zvýšenie úrokov v eurozóne bude závisieť od dĺžky spomalenia ekonomiky

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Zvýšenie úrokových sadzieb v eurozóne bude závisieť od dĺžky spomalenie rastu ekonomiky.

Načasovanie prvého pokrízového zvýšenia úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB) bude závisieť od toho, či aktuálne spomalenie je len krátkodobé, alebo bude mať dlhšie trvanie,“ uviedol člen Rady guvernérov ECB Francois Villeroy de Galhau.

ECB uviedla, že ponechá sadzby na aktuálnych rekordných minimách prinajmenšom do konca leta 2019. Jej smerovanie očakávaní je však čoraz menej v súlade s prognózami trhu, keďže rast v eurozóne sa spomalil.

Aktuálne údaje signalizujú spomaľovanie ekonomiky eurozóny

Guvernér francúzskej centrálnej banky v rozhovore pre španielsky denník El País na otázku, či aktuálne údaje znižujú pravdepodobnosť sprísnenia menovej politiky na jeseň, odpovedal, že ECB sa bude rozhodovať na základe aktuálnych údajov. „Otázkou je, či bude spomalenie len dočasné a počas tohto roka príde k oživeniu, alebo či bude dlhodobejšie.“

Rada guvernérov sa na najbližšom zasadnutí stretne 7. marca. Očakáva sa, že ECB zníži rastové a inflačné prognózy. Podľa Villeroya vďaka odolnosti domáceho dopytu v Nemecku, Francúzsku a Španielsku je riziko recesie malé, aj keď vyhliadky kalí nárast protekcionizmu po celom svete a brexit.

Môže vás zaujímať

Energetici chcú udržať funkčnú sústavu za každú cenu