Jednou vetou

Zvýšenú stavebnú aktivitu na rok 2019 odhaduje 21 % podnikov

Ilustračné foto

Foto: TASR

Zvýšenú stavebnú aktivitu na rok 2019 odhaduje 21 % stavebných podnikov, stabilizáciu na súčasnej úrovni očakáva 51 % a jej zníženie predpokladá 28 %. Uviedol prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavol Kováčik.

Šéf stavebného zväzu sa nedomnieva, že by slovenské stavebníctvo odrazu na budúci rok nedokázalo pokryť potreby súkromných či štátnych investorov. „Obávam sa, že takéto obdobie hojnosti na trhu stavebných zákaziek ešte dlho nebude, ale je isté, že s rastom zákaziek bude rásť aj cena stavebných prác,“ uviedol. Dôvodom má byť rast cien stavebných materiálov, a najmä práce, ktorá je v stavebníctve o 20 % až 30 % nižšia ako ceny práce v iných porovnateľných priemyselných sektoroch, a to je dlhodobo neudržateľné, vysvetlil Kováčik.

Stúpa podiel tých stavebných spoločností, ktoré pociťujú nedostatok pracovníkov, čo patrí medzi najvýraznejšie faktory obmedzujúce v súčasnosti rast stavebnej produkcie, povedal. „Až 32 % respondentov zo stavebníctva uvádza nedostatok zamestnancov. Ide o nedostatok odborne pripravenej pracovnej sily a len okrajovo v málo kvalifikovaných zamestnaniach,“ priblížil.

Stratégia rozvoja regionálnej kultúry bude manuálom podpory, uviedla Laššáková

Aj preto je podľa neho žiaduce, aby Stratégia pracovnej mobility cudzincov v SR, ktorú vláda prijala v októbri 2018, bola doplnená konkrétnymi a účinnými nástrojmi, ktorými sa vytvoria predpoklady na zabezpečenie kvalifikovanej pracovnej sily, a to za výhodných podmienok pre zamestnávateľov i zahraničných pracovníkov.

Riešením sú podľa neho reforma stredného odborného školstva a cielené a účinné rekvalifikačné programy. „Je neúnosný stav, keď až 63 percent absolventov stredných škôl nepracuje vo svojom odbore. Pritom aj v niektorých stavebných profesiách firmy odmietajú zákazky pre nedostatok pracovnej sily,“ povedal. ZSPS v školských učebných programoch, ako aj rekvalifikačných aktívne pracuje a pripravuje riešenia, uzavrel prezident zväzu.

Môže vás zaujímať

AGRO: Situácia v agrosektore je vážna a ministerstvo ju nerieši, agropotravinári preto žiadajú premiéra o stretnutie