Jednou vetou

MOTO: Budeme jazdiť bez volantu?

Revolúcia v motorizme neobišla ani volant. Ako to s ním bude v budúcnosti?

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Geniálne vybavenie, ktoré musí sadnúť do ruky, je neodmysliteľnou súčasťou každého automobilu. Možno sú však jeho dni pomaly zrátané. Neveríte?

Pridajte sa k nám na facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Volant vždy slúžil na ovládanie automobilu a takisto prispieval k pocitu slobody a komfortu počas jazdy. Jeho tvar a funkcia sa v priebehu desaťročí vyvíjali od jednoduchého dreveného alebo plastového kruhu, ktorý bolo treba pre lepší kontakt ovládať v rukaviciach až po hlavné ovládacie rozhranie umožňujúce regulovať rýchlosť, vyberať hudbu alebo telefonovať bez spustenia rúk. Ako sa táto neodmysliteľná súčasť vozidla vyvíjal za uplynulých 70 rokov?

Ovládanie bol športový výkon!

V päťdesiatych rokoch bol volant veľký tvrdý kruh vyrobený zo syntetickej živice a jeho ovládanie si vyžadovalo istú kondíciu. Luxusnejšie vybavené modely strednej triedy inšpirované americkými automobilmi mali na volante namontované detaily ako medené logo alebo tlačidlo na blikanie svetlami. Ešte aj radiaca páka bola v tom čase umiestnená na stĺpiku riadenia.
V šesťdesiatych rokoch sa majitelia najmä menších vozidiel strednej triedy museli uspokojiť s volantom s jedinou funkciou. Bol používaný výlučne na riadenie kolies, bez loga alebo ďalších ovládacích prvkov s výnimkou tlačidla klaksónu na upozornenie motoristov a chodcov.

MOTO: Kto sa stane víťazom súťaže Auto roka 2019?

Senzácia: športový dizajn

V sedemdesiatych rokoch sa volanty zmenšovali a vyrábali sa z mäkšieho syntetického materiálu. Presadzoval sa športový variant, ktorý sa stal na dlhé roky imidžovým symbolom. Začal sa používať kov na výrobu ramien, ktoré boli odľahčené klasickými okrúhlymi otvormi. Model bol senzáciou najmä pre atraktívny športový dizajn. Prvky z imitácie dreva navodzovali pocit luxusu a dve perforované ramená pripomínali pretekársky automobil. Klaksón už nemal malé tlačidlo v strede a dal sa ovládať palcom každej ruky.

Kalendáre, vence a štyri nedele. Poznáte význam známych adventných tradícií?

V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch sa so zavedením posilňovačov riadenia zmenšoval priemer a ovládanie riadenia bolo výrazne pohodlnejšie. Volanty sa vyrábali z mäkkého plastu pripomínajúceho gumu a jeho veniec bol oveľa ergonomickejší. Začali však pribúdať ďalšie nevyhnutné súčasti: predovšetkým airbag a tlačidlá na ovládanie rádia.

Minulosť a súčasnosť | zdroj foto: SEAT

Autonómnosť bude bez volantu

V súčasnosti je volant súčasťou ovládania množstva asistenčných systémov a voľby zobrazovania viacerých informácií o vozidle. Multifunkčný doplnok umožňuje ovládanie teploty, prehrávanie hudby, prepínanie staníc, zvolenie trasy navigácie, nastavenie rýchlosti tempomatu, odstup od vozidla idúceho vpredu i telefonovanie priamo z volantu. Všetky informácie sa zobrazujú na displeji v združenom prístroji, aby sa predchádzalo odpútaniu pozornosti vodiča.

foto: shutterstock

Zdokonaľovanie technológií v oblasti autonómnej jazdy však pokračuje tempom avizujúcim, že volant v aute bude pravdepodobne o pár rokov minulosťou.

zdroj foto: SEAT

VIDEO: Reklamy, ktoré pobavia. Takto nás lákali kedysi automobilky

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte