Jednou vetou

Oslavuje Brosnan, Pierce Brosnan!

Pierce Brosnan sa predstavil ako agent 007 James Bond v 4 filmoch

autorská koláž hlavne.sk

Narodeniny, mám narodeniny by podľa známeho pozdravu "Bond, James Bond" mohol povedať írsky herec Pierce Brosnan. Povedali by ste, že oslavuje takéto jubileum? Podľa viacerých ankiet patrí naďalej medzi známych filmových "švihákov".

Prvé stretnutie s bájnym agentom v kine

Pierce Brosnan sa narodil 16. mája 1953 v írskom Navane. Prežil tu detstvo u starých rodičov, ako školák dostával po rukách od rehoľných bratov za chyby na hodinách matematiky. Neskôr žil s matkou, ktorá sa druhýkrát vydala v Londýne v Spojenom kráľovstve.

Hviezda obľúbeného seriálu – spoznali by ste ju dnes?

V roku 1964 zomrel Ian Fleming, autor bondoviek. V tom istom roku Brosnana vzal prvýkrát nevlastný otec do kina na snímku Goldfinger o tajnom agentovi. Vtedy ešte netušil, že raz sa ním stane aj on. Strednú školu opustil, živil sa množstvom príležitostných prác. Začal hrať malé úlohy v londýnskych divadlách a postupne sa vypracoval na úspešného herca.

Ukázal sa v štyroch bondovkách

Prvá snímka, v ktorej stvárnil tajného agenta bol  Len pre tvoje oči (For Your Eyes Only, 1981). V novembri roku 1995 sa konala premiéra snímky Golden Eye (James Bond: Zlaté oko). Snímka je dokonalou akčnou jazdou a stelesnením všetkého, čo si pod pojmom bondovka môže divák predstaviť.

Pierce Brosnan    foto: flickr.com

Milovníci agenta ocenili v tomto filme demolačnú naháňačku s tankom. Zakaždým keď Brosnan zasahuje, nezabudne si upraviť kravatu. Neodolateľný pohľad, nonšalantne podané hlášky z neho urobili snáď najväčšieho konkurenta legendárneho Seana Conneryho       

IMT Smile predstavujú novú pieseň a zároveň aj klip – Budeme to stále my

V roku 1997 obletela kiná nová bondovka s názvom Tomorrow Never Dies (James Bond: Zajtrajšok nikdy nezomiera). Réžie sa ujal Roger Spottiswoode. Keď sa bezohľadný mediálny magnát pokúša destabilizovať svetovú ekonomiku, len aby zvýšil zisk svojho podniku, musí zasiahnuť Bond a zabrániť rozpútaniu 3. svetovej vojny. Aj vďaka nežnému obsadeniu poteší toto supermoderné akčné dobrodružstvo bondovských fanúšikov všetkých generácii.

Najkrajšie vyznania: Toto odkazujú známe tváre svojim mamám

O dva roky neskôr sa objavil Pierce Brosnan v ďalšom pokračovaní Jamesa Bonda The World Is Not Enough (James Bond: Jeden svet nestačí, 1999) v réžii Michaela Apteda.

Výpoveď dostal telefonicky

Svoju kariéru vo filmoch o britskom superšpiónovi ukončil Pierce Brosnan v roku 2005. Hral v štyroch častiach. O tom, že britského superšpióna v piatom filme už hrať nebude, ho telefonicky informovali producenti populárnej série. Brosnana rozhodnutie producentov podľa jeho vlastných slov skôr potešilo ako zarmútilo, lebo Jamesa Bonda začal už vraj mať plné zuby.

Pierce Brosnan ako Agent 007 James Bond vo filme Golden Eye  foto: digitalspy

Rana v súkromí

Okrem filmovej slávy si užíval aj rodinný život. S manželkou vychovával deti. Začiatkom 80. rokov 20. storočia sa presťahovali do USA, aby si herec začal budovať kariéru vo filme. Manželka Cassandra Harrisová však v roku 1991 zomrela na rakovinu. Populárneho herca táto strata veľmi zasiahla. V istom rozhovore označil Cassandru za hybnú silu svojho úspechu. Na jej podnet pred rokmi predal spoločný dom v Londýne, aby mali peniaze na cestu do amerického Los Angeles. Tu začala jeho kariéra seriálového herca. Dnes je aj vďaka roli elegantného špióna hviezdou prvej veľkosti.

Všimli sme si: Fotografka alebo poslankyňa? Pristane jej to pred aj za fotoaparátom

Je druhýkrát ženatý, s novinárkou Keely Shaye Smithovou a majú spolu dve deti. Časť peňazí, ktoré pár získal za svoje svadobné fotografie exkluzívne predané bulvárnemu časopisu Hello, išli na výstavbu školy pre deti tibetských utečencov v Nepále. Dvojica venovala veľkorysý dar 100.000 dolárov aj škole na Havajských ostrovoch, aby sa postarala o bezpečnejšie ihrisko pre žiakov, ktoré je neďaleko ich príležitostného príbytku.

Bradatý Bond – upravený imidž: V roku 2005 na filmovom festivale v Toronte  foto: wikimedia

Tak trochu „Pán Božský“

Pierce Brosnan boduje v rôznych rebríčkoch. Najsexi mužom sveta sa stal v roku 2001. Vyplynulo to z prieskumu amerického časopisu, podľa ktorého je nielen povestný krásavec, ale na plátne má sexi vyžarovanie. V roku 2006 obsadil druhé miesto v rebríčku mužov s najerotickejším hlasom. Ankety sa zúčastnilo viac ako tisíc žien a mužov v Spojenom kráľovstve. V roku 2008 sa dostal na tretiu priečku rebríčka najlepších predstaviteľov agenta 007 všetkých čias. Smoking, ktorý mal Brosnan na sebe v bondovke Die Another Day (James Bond: Dnes neumieraj, 2002) bol jedným z exponátov výstavy 50 rokov talianskej módy, ktorú v roku 2010 otvorili v Galérii mesta Bratislavy.

Vypočujte si titulné skladby bondoviek, v ktorých hral Pierce Brosnan:

Tina Turner – Golden Eye

Madonna – Die Another Day

Sheryl Crow – Tomorrow Never Dies

Sheena Easton – For Your Eyes Only

IMT Smile predstavujú novú pieseň a zároveň aj klip Budeme to stále my

 

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte