Jednou vetou

Aj kúsok pozornosti môže zachrániť život! Takto odhalíte depresiu

Ochorenia duše, rovnako ako ochorenia tela, možno efektívne liečiť

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Depresia patrí medzi ochorenia, ktoré negatívne ovplyvňujú každodenný život človeka. Nie je to žiadna drobnosť, nad ktorou stačí mávnuť rukou. Práve naopak. Vyžaduje si pozornosť, odbornú starostlivosť a empatiu. Neváhajte podať pomocnú ruku svojim blízkym, ak u nich spozorujete jej príznaky.

Pravidelný stres na pracovisku zažíva takmer polovica Slovákov

Dni sa pomaly ale isto skracujú. Napriek dlhým jesenným teplotám dokonca kde-tu už pozorujeme aj príchod zimy. Koniec roka je neodlučiteľne spojený s mnohými stresmi, či už v škole, v práci, alebo doma. Bilancujeme uplynulý rok, veľa vecí treba stihnúť.

Choroby, ktoré nám ničia srdcia a cievy. Takto to môžete zmeniť

Niekedy sa zdá, že je toho na nás príliš. Sme rôzni a rôznym spôsobom sa s podobnými pocitmi vysporadúvame. Každý má však svoje limity.

Hotová epidémia! Počet diabetikov neustále rastie

Nanešťastie niektorí z nás majú predpoklady k rozvinutiu psychických problémov, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť. Nejde o nič nezvyčajné, ani nenormálne, ale netreba to podceňovať.

Zlý deň. Foto: Pixabay.com

Modelka Eva Cifrová natočila šteklivé video. Takto sa pred kamerou otŕčala

SOS

Bohužiaľ, ľudia, ktorí trpia psychickými poruchami môžu mať problém uvedomiť si, že potrebujú vyhľadať pomoc. Prípadne nenachádzajú silu spraviť prvý krok správnym smerom.

Preto je veľmi dôležité, aby sme dávali pozor na svojich blízkych a na ľudí v našom okolí. Ak u nich spozorujeme isté negatívne zmeny, treba nabrať odvahu a citlivo sa ich spýtať, čo prežívajú a či nepotrebujú našu pomoc.

Ktorý olej je pre vaše telo najzdravší? Poradíme, ako si zdravo vybrať

Existuje iná cesta? Foto: Pixabay.com

Nestíha sa poriadne najesť. Pozrite sa, na čo dostala Adela chuť

Ochorenia duše, rovnako ako ochorenia tela, možno efektívne liečiť. Spôsobov je veľa. Nájsť ten najlepší vám však dokážu pomôcť iba špecialisti. Navštíviť psychiatra teda nemôže byť tabu. Je tu na to, aby vám pomohol.

Na čo dávať pozor

Príznakov, ktoré nám povedia, že s našimi blízkymi, či s nami samými môže byť čosi v neporiadku, je veľa.

Napríklad zmeny správania. Ak človek zrazu prestane vychádzať z domu, neplní si úlohy v škole či v práci, uťahuje sa do seba a nekomunikuje s rodinou ani priateľmi, treba spozornieť. Mnohí ľudia v depresii siahnu po fľaši alkoholu, či po liekoch. Ďalším varovným signálom je, keď daného človeka prestanú baviť aktivity, ktoré ešte nedávno vykonával s radosťou.

Avokádo je vitamínová bomba. Vedeli ste tieto fakty?

Pomoc lekára – psychiatra je nutnosťou. Foto: Pixabay.com | TASR

Rodinka úžasných. Kanócz a Loj si takto vyšli s deťmi do mesta

Emócie. Človek v depresii môže cítiť, že je zahltený problémami, môže prežívať pocit viny, podráždenosť, frustráciu, stratu sebavedomia, nešťastie, nerozhodnosť, sklamanie až hlboký smútok.

Napadajú mu myšlienky ako „zlyhal som“, „všetko je moja chyba“, „nič dobré sa mi nikdy nestane“, „som troska“, „život sa neoplatí žiť“, „ostatným by bolo bezo mňa lepšie“.

Psychické problémy môžu prerásť do telesných ťažkostí. Vaši blízki s depresiou sa vtedy sťažujú na únavu, pocit choroby, bolesti hlavy a stuhnuté svaly, prípadne problémy so spánkom (skoré ranné prebúdzanie), stratu chuti do jedla až stratu hmotnosti.

Psychické problémy si podľa odborníka musia všimnúť najbližší

Vzájomná pomoc a pozornosť je kľúčom k odhaleniu depresie. Foto: Pixabay.com

Problém mnohých a kúsok pozornosti

8 až 12% z nás aspoň v raz v živote podľahne depresii. Bohužiaľ, tento zdravotný problém, ktorý možno liečiť, až pričasto končí dlhodobým utrpením, či v tých najkritickejších prípadoch aj samovraždou. Všímajte si svoje okolie, buďte empatickí a možno raz niekomu doslova zachránite život. Stačí tak málo.

Výročie smrti Freddieho Mercuryho. Toto je príbeh legendárnej kapely Queen

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte