Aj únava sa môže stať chorobou. Pozor na varovné príznaky!

Nie je únava ako únava

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

„Nič nevládzem,“ hovoríme si. „Som ako bez duše!“ Niekedy sa nám stane, že nás takpovediac vypne. Aj tie najbežnejšie činnosti si zrazu vyžadujú nadľudské sústredenie a pevnú vôľu. Taký je už raz životný štýl západnej civilizácie. Lenže pozor! Nie je únava ako únava.

Aj kúsok pozornosti môže zachrániť život! Takto odhalíte depresiu

Za dlhodobou únavou sa môže ukrývať hneď niekoľko vážnych zdravotných problémov, ktoré neradno podceniť. Ak ráno vstávate rovnako zničený, ako keď večer zaspávate, niekde nastáva chyba.

Bolieva Vás hlava? V týchto prípadoch radšej navštívte lekára

Chronická únava

Syndróm chronickej únavy je komplikovaný zdravotný problém, ktorý môže pre lekárov predstavovať diagnostický hlavolam. Ide o ochorenie, pri ktorom človek dlhodobo pociťuje únavu odolnú voči rôznym druhom oddychu, relaxu, či spánku. Jeho stav sa zároveň zhoršuje akoukoľvek fyzickou i psychickou aktivitou.

Džúsy verzus sladené nápoje. Sú naozaj zdravšie?

Už to nedávam. Foto: Pixabay.com

 

Jednoducho povedané – zaspávate unavený, vstávate unavený a čokoľvek urobíte, unavíte sa ešte viac.

FILM: 8 februárových noviniek , ktoré sa oplatí v kinách vidieť!

Lekári vám v tomto prípade pravdepodobne odporučia viacero vyšetrení a laboratórnych testov. Musia vylúčiť napríklad skrytú vírusovú infekciu, poruchu imunitného systému, ale aj hormonálnu nerovnováhu.

Depresia

Samostatným problémom je všeobecne známa psychická porucha – depresia. Človek trpiaci depresiou stráca vôľu do života. Chemické látky, ktoré u zdravej populácie sprostredkúvajú signály v mozgu, prestávajú riadne plniť svoju funkciu. Depresívneho človeka nič nebaví, nič nenapĺňa. Cíti sa, akoby zrazu všetko stratilo zmysel.

Minerálky, či voda z vodovodu? Takéto majú benefity a riziká!

Vstať z postele sa javí rovnaké nemožné, ako vyliezť na Mount Everest. Foto: Pixabay.com

 

V horších prípadoch môže človek s depresiou stratiť vôľu vstať ráno z postele. Akákoľvek aktivita, ktorú by mal vykonať, sa mu zrazu zdá neskutočne ťažká. Vstať, umyť si zuby, obliecť sa. To, čo niekedy robil automaticky, sa stáva neprekonateľnou výzvou.

Tipy na chutné jedla s polovičným množstvom kalórií. Vyskúšajte zdravé chute

Pozor! Človek v depresii nie je lenivý. Nestačí ho správne motivovať. Depresia je choroba ako každá iná a vyžaduje citlivý prístup, odbornú pomoc a v prvom rade pochopenie.

Syndróm vyhorenia!

Do tretice sa za dlhodobou únavou môže ukrývať strašiak všetkých super-zaneprázdnených ľudí dneška. Syndróm vyhorenia. Chronický stres môže totižto priviesť človeka na hranice jeho fyzických a psychických síl. Nasleduje únava, cynizmus a negatívne pocity nedostatočnosti.

Sviatok zaľúbených: Takto ho trávia prezidentskí kandidáti.

Mám dosť. Foto: Pixabay.com

 

Ak máte pocit, že na vás „doľahol stres z práce“, ste podráždenejší, ako ste bývali, nemôžete spávať, premáha vás únava, cítite smútok, beznádej, premýšľate pesimisticky, izolujete sa od ostatných ľudí… možno je na čase premýšľať, či netrpíte práve syndrómom vyhorenia.

Komerčný sviatok so stáročnou tradíciou. Oslavujete Valentína?

Nie je to žiadna hanba. Neznamená to, že ste zlyhali. Každý človek má svoje limity a je absolútne v poriadku, keď objavíte tie svoje. Stačí, že si ich uvedomíte, a urobíte vo svojom živote potrebné zmeny. Nemusí to byť ľahké, ale niekedy to inak nejde. Zdravie máme iba jedno.

Boj o palác naberá na obrátkach. Šefčovič stále vedie, ale Mistríka už dobieha Čaputová.

Môže vás zaujímať

FOTO: Peteraj si doprial novú hračku. Teraz to len bude hobby!