Jednou vetou

Ako naozaj vyzerali známe historické postavy? Tento umelec vám ich ukáže

Umelec Bas Uterwijk sa pustil do digitálnych podôb známych sôch a autoportrétov

autorská koláž hlavne.sk, Foto: basuterwijk.com

V súčasnosti často zabúdame, ako rôzne veci a ľudia boli kedysi. Môžeme vedieť iba to, ako niekto vyzeral na základe umeleckej maľby, zrnitej čiernobielej fotografie alebo skice. Ale to sa vďaka modernej technológii a šikovnosti jedného umelca mení.

Napriek úsiliu umelcov môžu maľby len zriedka dosiahnuť úroveň reality, ktorú môžu fotografie. A tak sa ľudia často pýtajú, ako niektoré z najslávnejších historických postáv skutočne vyzerali bez ťahov štetcom. Umelec Bas Uterwijk, fotograf z Amsterdamu, ktorý navyše ovláda aj počítačovú grafiku a 3D animáciu, už našiel odpoveď na túto otázku.

Umelec Bas Uterwijk | Foto: Twitter BU

Najviac pomáhali technológie

Nápad dostal v roku 2019 a ihneď začal na dielach pracovať. Po experimentovaní s rôznymi fotografiami a zisťovaním pozitívnych výsledkov sa Bas rozhodol vytvárať podobizne tých, ktorí žili v časoch, keď ešte nebola vynájdená fotografia. Keď vyskúšal vytvoriť podobu Napoleona, nechcel sa podeliť o výsledky, pretože boli „pekné, ale nie dokonalé“. Až pred niekoľkými mesiacmi sa vrátil k Napoleonovi a skúsil to znova. „Softvér, s ktorým pracujem, sa vyvíja rýchlo,“ uviedol, a tak sa rozhodol, že jeho vyskúšanie neskôr môže priniesť lepšie výsledky.

V našej galérii si môžete pozrieť, ako to dopadlo:

Umelec začal experimentovať s vytváraním obrazov pomocou generatívnych neurónových sietí, pretože si myslí, že jedného dňa bude táto technika „nástupcom fotografie“. „Tieto siete„ Deep Learning “ pracujú s tisíckami fotografií ľudských tvárí a dokážu vytvoriť takmer fotorealistické podoby osôb“ uviedol Uterwijk.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte