Jednou vetou

Ako odohnať jesennú chrípku a nachladnutie. Máme tipy na posilnenie imunity

Na jeseň je zvýšené riziko ochorenia. Posilnite si s nami svoje zdravie

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Chrípky a nádchy, ktoré sú nerozlučne späté s príchodom jesene, dokážu človeku nepekne pokaziť plány. Pozrite sa na niekoľko jesenných plodov, ktoré dokážu nakopnúť imunitu a tak pomôcť v zdraví prežiť sezónu. Nižšie nájdete doslova prírodné bomby plné potrebných vitamínov, ktoré ochránia náš organizmus.

Po horúčavách prišla riadna kosa. Niekde už musia kúriť

Ak máte čas, vyberte sa do jesennej prírody a pohľadajte plody týchto úžasných rastlín. Mnohé z nich skrývajú liečivé tajomstvá a množstvo potrebných vitamínov pre náš organizmus. Keď príde chrípková sezóna, všetci okolo vás budú kašľať a kýchať, určite neobanujete, že vašu imunitu chránia vitamíny a ďalšie potrebné látky.

Avokádo je vitamínová bomba. Vedeli ste tieto fakty?

Plody šípovej ruže

Šípkový čaj odporúčali v čase pred nástupom modernej medicíny mnohí skúsení bylinkári ako všeliek, ktorým bolo treba začať liečbu každej choroby. Je pravda, že červené plody ruže obsahujú 8 až 16-krát viac vitamínu C v porovnaní s citrónom (asi 1200 mg na 100g).

Aj psychické zdravie je len jedno! Máme tipy, ako sa po dovolenke nezblázniť

Chrípka, únava, krvácanie z ďasien, ale aj anémia (tzv. „chudokrvnosť“), či infekcie všetkého druhu – vitamín C je neoddeliteľnou súčasťou liečby a prevencie týchto zdravotných problémov.

Ruža nielen z lásky, ale aj pre zdravie. Foto: Pixabay.com

Rakytník rešetliakový

Plody rakytníku obsahujú širokú plejádu vitamínov. Dajú sa konzumovať čerstvé, ale aj spracované, napríklad do podoby džemu, sirupu, či šťavy. Výhodné sú najmä pri stavoch s nedostatkom vitamínov, ale aj pri zníženej imunite.

Opekať či grilovať – čo je zdravšie?

Olej z rakytníku pomáha regenerovať kožu a sliznice, môže mať pozitívne účinky pri prevencii kôrnatenia ciev, prípadne ako doplnok liečby žalúdočných vredov.

Doslova vitamínová bomba. Foto: Pixabay.com

Arónia čiernoplodá

Plody tohto opadavého kru obsahujú tzv. mikroelementy – prvky, ktoré sa síce v tele nachádzajú len vo veľmi malých množstvách, ale majú podstatný vplyv na funkcie rôznych systémov organizmu, napríklad na imunitu.

Behanie, plávanie, bicyklovanie: Podľa čoho si vybrať spôsob cvičenia

Plody arónie obsahujú spomedzi mikroelementov napríklad meď, kobalt, či mangán. Ich obsah jódu môže mať pozitívne účinky aj na funkciu štítnej žlazy.

Čaj z arónie je naozaj skvelý. Foto: Pixabay.com

Baza čierna

Plody bazy, ktoré možno zbierať spolu s kvetmi, obsahujú vitamín C a vitamín A. Radíme ich medzi antioxidanty. Pomáhajú imunite v boji s patogénmi a chránia organizmus pred neduhmi spojenými so starnutím buniek.

Choroby, ktoré nám ničia srdcia a cievy. Takto to môžete zmeniť

Pozor, čerstvé plody sa používajú aj ako preháňadlo a vo veľkých množstvách môžu vyvolať nevoľnosť, či zvracanie. Varením, pri výrobe džemov, vína, či likérov, sa tento negatívny účinok vytráca.

Bazový sirup je super, ale baza má aj ďalšie využitia. Foto: Pixabay.com

Kontrolu znamienok nepodceňujte. Môžu narobiť obrovské problémy

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte