Jednou vetou

Americký herec John Travolta dnes oslavuje. Tipli by ste mu takýto vek?

Americký herec a tanečník John Travolta

zdroj: TASR

Americký herec John Travolta sa preslávil vďaka dvom hudobným filmom - Saturday Night Fever (Horúčka sobotňajšej noci, 1977) a Grease (Pomáda, 1978), v ktorých stvárnil hlavné úlohy. Mimoriadny úspech priniesla hercovi rola v kultovej snímke Pulp Fiction (Pulp Fiction: Historky z podsvetia, 1994). V pondelok 18. februára má herec, ktorý sa objavil vo viac ako 60 filmoch, 65 rokov.

Spevákovi ide karta. Kúpi si toto športové fáro?

John Joseph Travolta sa narodil 18. februára 1954 v Englewoode (New Jersey, USA) ako najmladší zo šiestich detí bývalému poloprofesionálnemu hráčovi futbalu a učiteľke herectva. Prvú významnejšiu rolu získal v televíznom sitcome Welcome Back, Kotter“ (1975). V roku 1976 hral v hororovom filme Carrie.

FILM: 8 februárových noviniek , ktoré sa oplatí v kinách vidieť!

Vplyvnou hollywoodskou hviezdou sa stal neskôr. Po úspechu snímky Horúčka sobotňajšej noci, bola Travoltovi ponúknutá ďalšia podobná úloha a tak uzrel svetlo sveta film Pomáda. Hlavní predstavitelia Pomády mladík Danny Zuka, ktorého stvárnil Travolta a príťažlivá Sandy v podaní Olivie Newton-John, sa stali obdivovanými vzormi teenagerov. Snímka zarobila viac ako 450 miliónov amerických dolárov. Filmový pár nahral aj skladbu You’re The One That I Want, ktorá sa stala top americkým hitom.

Nestíha sa poriadne najesť. Pozrite sa, na čo dostala Adela chuť

Diváci ocenili herca aj v úlohe mladého taxikára v komédii Look Who’s Talking (Pozri kto to hovorí, 1989) v réžii Amy Heckerlingovej. Rodinná snímka, v ktorej nemluvňa vtipne glosuje dianie okolo seba sa stala opäť filmom roka a nasledovali jej ďalšie pokračovania. Článok pokračuje pod videom

VIDEO: John Travolta vo filme PULP FICTION

Z kultových diel zaujal filmový svet v roku 1994 film Pulp Fiction: Historky z podsvetia v réžii Quentina Tarantina, ktorý v tomto multižánrovom opuse definoval základné prvky svojej režisérskej zručnosti. Tarantino mal čo robiť, aby Travoltu na vybranú rolu prehovoril. Nakoniec sa mu to však podarilo a herec si vo filme strihol postavu gangstra Vincenta Vegu. Výsledok: nominácia na Oscara a nadšení filmoví diváci. Film získal aj Zlatú palmu – najvyššie ocenenie na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) vo francúzskom Cannes v roku 1994.

VIDEO: To musíte vidieť! Takto oslávili Čínsky Nový rok v Londýne

Americký herec účinkoval aj v trileri The General’s Daughter (Generálova dcéra, 1999), v akčnej sci-fi snímke Battlefield Earth: A Saga of the Year 3000 (Bojisko Zem: Sága roku 3000, r. 2000). Zahral si aj schopného špióna Gabriela v akčnom filme Swordfish (Swordfish: Operácia Hacker, 2001) a tiež sa objavil v snímkach Domestic Disturbance (Malý svedok, 2001), Killing Season (Sezóna zabíjania, 2013). článok pokračuje pod videom 

VIDEO: Spomínate si na Pomádu, v ktorej hviezdil J. Travolta spolu s O. N. John?

Manželkou umelca je herečka Kelly Prestonová. V roku 2009 sa v rodine stalo nešťastie, keď počas rodinnej dovolenky na Bahamách zomrel syn Jett. Príčinou jeho smrti bol epileptický záchvat. Travolta sa z rodinnej tragédie dlho spamätával. Článok pokračuje nižšie

VIDEO: John Travolta vo filme horúčka sobotňajšej noci

V júni 2013 si sympatický herec prevzal v českých Karlových Varoch Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii.

Zlatého medveďa si z Berlinále odniesol film Synonymá

Veľký fanúšik letectva John Travolta je držiteľom pilotného preukazu na dopravné lietadlá. Sám vlastnil Boeing 707, kúpil ho v roku 1998. Stroj pomenoval po svojich deťoch 707 Jett Ella. Boeing parkoval pred svojím domom na Floride. Travolta sa podieľal aj na propagácii austrálskej leteckej spoločnosti Qantas. V roku 2017 oznámil, že svoje lietadlo daruje leteckému múzeu v austrálskom meste Albion Park.

 

Môže vás zaujímať

FOTO: To je ale premena! Bývalá televízna hviezda zmenená na nepoznanie