Jednou vetou

Architekt Vladimír Šimanovský vystavuje v rodnej Bratislave nové olejomaľby

Maľba a kresba zaujímala Vladimíra Šimanovského už od šiestich rokov

foto: Facebook

Obrazy z roku 2017 prezentuje Vladimír Šimanovský v Kamennej sále bratislavskej galérie Umelka. Výstavu nazval "Vášeň Túžba a iné Za oponou", potrvá do 18. marca. Dialóg, V pohybe, Kvet, Na terase, Súlad, Zrod, Túžba, Záhrada, Polia, Ľadový, Dotyk, Vášeň, Za oponou, Erupcia a iné pestrofarebné akrylové obrazy sú podľa kurátora výstavy Bohumíra Bachratého maliarske impresie a expresie prírody, abstraktné podoby a metamorfózy zeme, vody a vzduchu.

„Je to prvá veľká koncipovaná výstava potomka pochádzajúceho z dávnej poľsko-ruskej šľachtickej rodiny. Jeho starý otec Konstantin, lekár Cárskeho inštitútu v Moskve, si po Veľkej októbrovej socialistickej revolúcii 1917 zachránil život emigráciou do novovzniknutej Československej republiky. V čase normalizácie u nás Vladimír emigroval do Kanady a po návrate sa od roku 2000 začal intenzívne venovať maľbe,“ konštatuje Bachratý.

Maľba a kresba zaujímala Vladimíra Šimanovského (1954) od šiestich rokov. V rodnej Bratislave navštevoval kurzy u maliara Františka Studeného (1965-1971). Po Strednej škole umeleckého priemyslu odbor aranžérstvo – výstavníctvo u profesora Rudolfa Filu a Jána Bergera (1970-1974) absolvoval štúdium odboru architektúra na Fakulte architektúry Slovenskej vysokej škole technickej (1981).

Ako architekt pracoval v niekoľkých bratislavských inštitúciách (1981-1997), tiež počas emigrácie v Kanade (1987-1996) i po návrate z nej (1997-2006). Potom sa vo svojom ateliéri začal venovať voľnej maliarskej tvorbe. Toto je jeho desiata autorská výstava, od roku 2004 sa ako člen Spoločnosti voľných výtvarných umelcov podieľal na 12 skupinových prezentáciách tvorby v slovenských mestách.

Môže vás zaujímať

FOTO: Fotka pre fanynku? Superstárista Cmorík nemal na tomto mieste žiaden problém