Odišla nezabudnuteľná kráľovná soulu Aretha Franklin

Aretha Franklinová

Foto: TASR/AP

Vo veku 76 rokov zomrela vo štvrtok 16. augusta americká soulová speváčka Aretha Franklinová. Príčinou smrti bola rakovina pankreasu v pokročilom štádiu.

Podľa vyhlásenia rodiny zomrela Franklinová vo svojom dome v Detroite ráno o 09.50 h miestneho času.

„V jednom z najtemnejších okamihov nášho života nemôžeme nájsť vhodné slová na to, aby sme vyjadrili bolesť v našom srdci. Stratili sme hlavu a oporu našej rodiny,“ uvádza sa vo vyhlásení rodiny zosnulej.

Aretha Franklinová je vážne chorá

Franklinová, viacnásobná držiteľka ceny Grammy, ktorej kariéra trvala šesť desaťročí, bola v uplynulých dňoch obklopená svojimi najbližšími. Rodina speváčky, ktorá sa v poslednom čase zdržiavala už len vo svojom dome v Detroite, požiadala nedávno verejnosť o „modlitby a rešpektovanie súkromia“.

Franklinovej, prezývanej „kráľovná soulu“, diagnostikovali v roku 2010 rakovinu. Posledný raz vystupovala vlani v novembri pre Nadáciu Eltona Johna na podporu výskumu AIDS v New Yorku. článok pokračuje nižšie

Jedna z najznámejších pesničiek od Arethy Franklin:

Vo veku 92 rokov zomrel akademický maliar Ondrej Ivan

Franklinová počas svojej dlhej kariéry získala 18 cien Grammy vrátane tej za celoživotný prínos. V roku 1987 sa stala prvou ženou, ktorú uviedli do Rokenrolovej siene slávy. V roku 2005 jej udelili Prezidentskú medailu slobody – najvyššie civilné vyznamenanie v USA. V roku 2009 spievala na inaugurácii amerického prezidenta Baracka Obamu.

Medzi jej najväčšie hity patria Respect (1967), (You Make Me Feel Like) A Natural Woman (1968), I Say a Little Prayer (1968), Day Dreaming (1972), Jump to It (1982), Freeway of Love (1985), A Rose Is Still A Rose (1998) či I Knew You Were Waiting (For Me) – dueto so zosnulým britským popovým spevákom Georgeom Michaelom z roku 1987.

Zaspomínajte si na výnimočný hlas Arethy Franklin:

 

Môže vás zaujímať

Najdlhšie vládnúca kráľovná na svete Alžbeta II. má 93 rokov