Jednou vetou

MOTO: V týchto autách sa naháňal Funes, alebo Bond. Milovníci Citroën si prišli na svoje.

Známe autíčko pripomína vzhľadom kačicu a zahralo si v mnohých filmoch

autorská koláž hlavne.sk

Toto autíčko veľmi dobre poznáte, ak ste ho nevideli naživo, minimálne z obrázkov alebo z televízie. Na Slovensku nadšenci modelu Citroën 2CV stretávajú pravidelne takmer 20 rokov. Jedná sa o tradičný zraz historických vozidiel a majitelia týchto áut ich vlastnia, či udržiavajú pre pobavenie a radosť zo života. Rozveseľujú ľudí všade tam, kde sa objavia. Pozrite sa na tú nádheru bližšie (foto aj video v článku nižšie) a prečítajte si zaujímavosti z histórie tohto automobilu

Chcem dostávať pravidelne novinky – Newsletter

Tohtoročný, už 19. zraz slovenského Citroën 2CV klubu sa konal v okolí Lučenca. Na zraze sa zúčastnilo 35 vozidiel Citroën 2CV zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Rakúska. Miestom stretnutia bola známa Zbrojnica pod hradom Halič, ale pestrofarebná kolóna „kačičiek“ priťahovala pozornosť aj na cestách v okolí Lučenca a vodnej nádrže Ružiná. Majitelia sú na svoje „kačičky“ náležite hrdí a vždy sa radi podelia o svoje dojmy aj s verejnosťou.

Majster grimás Louis de Funès by oslavoval

Diváci sa mohli s autami a ich posádkami bližšie zoznámiť na námestí v Lučenci a parkovisku pod hradom Divín, kde sa kolóna na niekoľko hodín zastavila.

Počasie stále vyčíňa. Skúste toto nádherné divadlo zachytiť aj vy!

Zaujímavým spestrením zrazu bolo aj stretnutie s posádkou Citroënu C3, na ktorej sa vydal fotograf Jojo Samek s kameramanom na dobrodružnú cestu – Expedícia po cestách Európy a Ázie, počas ktorej chcú za 60 dní prejsť 32.000 km po rôznych cestách v 21 štátoch (viac info aj tu). článok pokračuje pod videom

Louis de Funès a Citroën 2CV, pamätáte si na tento film?

U nás sú tieto autá známe hlavne vďaka francúzskym komédiám s L. de Funésom – zaujímavým a veselým scénam so žandármi zo Saint Tropez a s mníškami z neďalekého klaštora. Ďaľší hereckí hrdinovia jazdili na Citroën 2CV aj v ďaľších filmoch, napr. český film Bobule a Bobule II., slovenský film Záhrada, alebo akčný film s Jamesom Bondom a iné.

História legendárnej kačice – Citroën 2CV

Práve tento rok oslavuje model 2CV svoje 70-te narodeniny. Citroën 2CV je populárne vozidlo, ktoré vyrábali v rokoch 1948 až 1989. Pôvodným zadaním pri jeho vývoji bolo, aby nahradilo francúzskym farmárom konské povozy – malo umožniť prevoz štyroch dospelých vidiečanov v drevákoch a slamených klobúkoch a k tomu vrece zemiakov.

TEST: Šok z komfortu aj priestoru. Je to gentleman na všetky cesty – Vyskúšali sme nový Citroën C4 Cactus.

Auto malo byť jednoduché, úsporné a spoľahlivé, odpružené tak,  aby sa pri jazde rýchlosťou 60 km/h cez rozorané pole v ošatke plnej vajec, položenej na sedadle, ani jedno vajíčko nerozbilo. Prvé funkčné prototypy (250 kusov) boli vyrobené už v roku 1939, ale takmer všetky boli zničené pri okupácii Francúzska počas II.svetovej vojny – aby sa nedostali do rúk nemeckým okupantom.

Sériová výroba začala až po skončení vojny. Auto bolo predstavené na autosalóne v Paríži v roku 1948 a vzbudilo taký záujem, že na autá objednané počas autosalónu, museli záujemcovia čakať až dva roky. Jednoduchý a takmer bezúdržbový dvojvalcový motor typu boxer, chladený vzduchom, k tomu veľmi komfortné pruženie a plátená rolovacia strecha – zaujímavosťou je, že auto sa v prakticky nezmenenej podobe vyrábalo až do polovice 70-tych rokov, kedy bolo inovované a výroba potom pokračovala až do roku 1989. článok pokračuje nižšie

James Bond vyskúšal tiež „kačicu“ Citroën 2CV:

Počas výroby sa priebežne zväčšoval objem a výkon motora z pôvodných 6,6 kW až na konečných 20,6 kW. Od roku 1951 sa vyrábal Citroën 2CV aj v úžitkovej verzii Furgonette – dvojsedadlový automobil so skriňovou nadstavbou a krídlovými dverami vzadu.

Špeciálna verzia

Citroën 2CV sa vyrábal aj vo verzii 4X4 Sahara – vozidlo malo dva motory, každý poháňal jednu nápravu a v otvorenej verzii Mehari s laminátovou karosériou a sklopným čelným oknom. Celkovo sa vyrobilo viac ako 5 miliónov kusov 2CV.

Pridaj sa k nám na facebooku

Citroën 2CV sa dodnes teší veľkému záujmu všade tam, kde sa objaví – zahral si v množstve filmov a pre mnohých ľudí je dodnes symbolom povojnového Francúzska a francúzskeho životného štýlu.

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry) 

Zdroj foto a informácií: František Macho

Slovenský Zraz Citroën 2CV sa koná striedavo v troch regiónoch Slovenska. Na budúci rok zavíta opäť na východné Slovensko, v minulosti sa konal aj na týchto miestach:
2017 – Bradlo – Mohyla MRŠ, 2016 – Bardejov, 2015 – Tajov /Špania Dolina, 2014 – Senecké jazerá, 2013 – Michalovce /Zemplínska Šírava, 2012 – Valčianska dolina, 2011 – VD Gabčíkovo, 2010 – Levoča /Levočská Dolina.

Viete o našej novinke? Vtipná ČALAMÁDA

 

 

Môže vás zaujímať

Instagram cenzuroval Madonnu za šírenie dezinformácií