Jednou vetou

Bolieva Vás hlava? V týchto prípadoch radšej navštívte lekára

Únava z prepracovania, anémia, nedostatok spánku...toto všetko sa môže prejaviť bolesťami hlavy

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Bolesť hlavy je častým spoločníkom mnohých z nás. Predpokladá sa, že aspoň polovica všetkých ľudí na Zemi zažila len za posledný rok minimálne jednu bolesť hlavy. Často sa stáva, že tento problém ignorujeme, maximálne ho zaženieme tabletkou. Kedy však treba spozornieť a vyhnúť sa tak prípadným komplikáciám?

Najvyšší čas dať sa zaočkovať proti chrípke: Takto to funguje!

Napriek tomu, že bolesť hlavy považujeme za banálnu záležitosť, nemôžeme ju podceňovať. Silné a opakované bolesti dokážu dramatickým spôsobom znížiť kvalitu života kohokoľvek z nás.

Chcete dostávať od nás novinky? Prihláste sa na bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledný týždeň Vám príde od šéfredaktora priamo do Vašej e-mailovej schránky

Únava z prepracovania, anémia, nedostatok spánku, ale aj rôzne iné zdravotné problémy sa môžu prejaviť napríklad aj bolesťami hlavy. Okrem toho však existuje niekoľko samostatných chorôb, pri ktorých ide o jeden z hlavných prejavov. Medzi najznámejšie z nich patria migrény, tenzné bolesti hlavy a klastrové bolesti hlavy a každá z nich má svoje špecifiká.

Behanie, plávanie, bicyklovanie: Podľa čoho si vybrať spôsob cvičenia

Čo nás vlastne bolí?

Možno ste počuli veľakrát opakovaný medicínsky fakt – mozog nebolí. Samotné tkanivo, z ktorého je tvorený náš najdôležitejší orgán, neobsahuje voľné nervové zakončenia, ktoré sú v ľudskom tele receptormi bolestivých podnetov.

Bolesť hlavy vie človeka riadne vytrápiť. Foto: Pixabay.com

Na druhej strane mozog nie je to jediné, čo si nosíme v hlavách. Jeho obaly, ale aj okolité cievy, koža , prínosové dutiny, zuby, či kĺby už môžu byť zdrojom bolesti.

Ako odohnať jesennú chrípku a nachladnutie. Máme tipy na posilnenie imunity

Kedy spozornieť

Existujú situácie, kedy bolesť hlavy neradno podceniť. V takýchto prípadoch je vždy lepšie navštíviť lekára, odpísať svoje ťažkosti a zistiť, či nebudú potrebné dodatočné vyšetrenia.

Ktorý olej je pre vaše telo najzdravší? Poradíme, ako si zdravo vybrať

Ide napríklad o bolesti hlavy, ktoré sa objavili až po päťdesiatom roku života, o veľké zmeny v obraze bolestí, nezvyčajne intenzívnu bolesť, bolesť, ktorá sa zhoršuje pri kašli a pohyboch, postupne sa zhoršujúcu bolesť, prípadne bolesť sprevádzanú zmenami osobnosti, či iných psychických funkcií.

Pri migrénach často neznesieme žiaden zvuk, ani svetlo. Foto: Pixabay.com

Ak sa k bolesti pridá aj stuhnutý krk, zmätenosť, znížená pozornosť, výpadky pamäte, alebo iné neurologické príznaky vrátane porúch reči, citlivosti, či kŕčov, tak môže ísť aj o infekčnú encefalitídu.

O duševné zdravie na Slovensku nie je záujem, zhodujú sa odborníci

Pozornosť lekára si vyžadujú aj problémy vzniknuté po údere do hlavy, prípadne bolesti, ktoré znemožňujú normálne vykonávanie bežných každodenných aktivít.

S liekmi to netreba preháňať

Napriek vysokému výskytu bolestí hlavy dokážu lekári určiť ich presnú príčinu v len asi desiatich percentách prípadov. Mnohí ľudia sa radšej obracajú na voľnopredajné lieky s analgetickými účinkami. Tieto však nesú riziko vážnych nežiadúcich účinkov, najmä ak sú užívané často a vo veľkých dávkach.

Avokádo je vitamínová bomba. Vedeli ste tieto fakty?

Medzi nežiadúce účinky spojené s najčastejšie používanými analgetikami patria žalúdočné vredy, zlyhanie obličiek, ale aj poškodenie pečene. Ak vás trápia časté a silné bolesti hlavy, ktoré musíte kontrolovať užívaním liekov, tak radšej vyhľadajte lekára a podstúpte potrebné opatrenia.

Lieky nie sú cukríky! Foto: Pixabay.com | Foto: Pixabay.com

Nielenže ochránite svoje obličky a pečeň pred prípadným poškodením, ale je tu šanca, že bolestí, ktoré vás trápia už možno aj roky, sa konečne raz a navždy zbavíte. Za pokus to stojí.

Páčil sa Vám článok? Pridajte s k nám na facebooku – nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte