Jednou vetou

Bratislava ožije klasickou hudbou, začína sa Viva Musica! festival

Svet baletu, kultový Vivaldi či pouličné umenie. Trinásty ročník festivalu Viva Musica! opäť prinesie originálne večery netradičných spojení vážnej hudby v podaní najvýznamnejších svetových a domácich umelcov. Od júna do konca augusta ponúkne viac ako 150 koncertov, v rámci ktorých si organizátori festivalu pripravili aj viacero noviniek.

Hudba z klobúka v uliciach Bratislavy

Hudobný festival Viva Musica! odštartoval vystúpením sláčikového kvarteta Adventure Strings na nábreží Dunaja. Ide o festivalovú novinku – projekt Viva Ulica!, ktorého cieľom je zmeniť negatívne vnímanie pouličnej hudby v hlavnom meste. Podľa riaditeľa festivalu Viva Musica! Mateja Drličku sú pouliční hudobníci vo svete bežnou súčasťou verejného priestoru, ale na Slovensku sa pouličné hranie vníma ako určitá forma žobrania. „Chceme, aby ľudia začali aj pouličnú hudbu vnímať ako dôstojný spôsob prezentácie hudby. Taktiež sa snažíme o priblíženie klasickej hudby širokému publiku a ulica je na to ideálne miesto,“ vysvetľuje Drlička. Do projektu sa počas celého roka zapojilo množstvo umelcov. Odborná porota v zložení Ľubica Čekovská, Braňo Kostka a Matej Drlička z nich vybrala desiatku najlepších, ktorí sa postupne objavia v uliciach Bratislavy. Ak uvidíte modrý klobúk, okolo ktorého sa šíri dobrá hudba, pristavte sa.

Organizátori tento rok rozšírili ponuku aj o baletné umenie. Festival Viva Musica! otvorí originálny galakoncert Viva Balet!, ktorý zároveň uzavrie divadelnú sezónu Baletu SND. Špeciálne komponovaný program má priblížiť divákovi cestu tanečníka prostredníctvom svetoznámych hviezd slovenského baletu. Nebudú chýbať čísla z najznámejšieho baletu všetkých čias – Labutieho jazera či dramatický duet z baletu Anna Karenina.

Zahraničné prekvapenia aj návraty známych tvárí

V Bratislave sa tiež predstaví najslávnejšia a cappella súbor, svetoznámi The King‘s Singers. Po piatich rokoch sa do Bratislavy vráti aj moravská speváčka a huslistka Iva Bittová s pozoruhodným projektom Slovenské spevy so slovenským sláčikovým kvartetom Mucha Quartet. S renomovaným kvartetom vystúpi aj Američanka Sarah Chang, jedna z najuznávanejších svetových huslistiek súčasnosti. Svetoznáma kanadská sopranistka Measha Brueggergosman sa zas predstaví s výberom zo svojho nového albumu Songs of Freedom a s Wagnerovými Wesendonck Lieder, za ktoré bola nominovaná na cenu Grammy.

Vivaldiho kultové dielo Štyri ročné obdobia zaznie aj v slovenskej premiére v podaní nórskej husľovej virtuózky Mari Samuelsen a Orchestra Viva Musica! Jedinečný zážitok sľubuje hudobný koncept Piano Gala, kde sa na jednom pódiu stretne osem špičkových klaviristov. Fanúšikom folklóru padne do ľudovej nôty projekcia kultového filmu Karola Plicku Zem spieva v sprievode symfonického orchestra a zboru.

Hlavnú koncertnú líniu festivalu dopĺňajú komorné koncerty v Sade Janka Kráľa v rámci série Hudba v sade (všade) každú sobotu a koncerty najlepších študentov konzervatórií z celého Slovenska v rámci série Viva Musica! festival Grand Prix každú nedeľu v rôznych mestách mimo Bratislavy. Vstup na koncerty v rámci oboch koncertných cyklov je bezplatný.

Veľkolepým ukončením festivalu  bude záverečný koncert festivalu Viva Klasika! na pódiu v Sade Janka Kráľa, kde sa spolu stretnú finalisti projektu Viva ulica!, víťazi ocenenia Viva Musica! festival Grand Prix a tiež účinkujúci v rámci koncertného cyklu Hudba v sade (všade).

Klasická hudba má tiež svoje superstar 

Jedným z dôvodov obľúbenosti festivalu je aj výber kvalitných svetových i domácich umelcov. Organizátori dramaturgiu festivalu pripravujú celý rok a inšpirujú sa aj svetovými či európskymi trendmi klasickej hudby s vedomím, že každá krajina má svoje špecifiká. Niekde pristupujú ku klasike konzervatívne, inde zas extrémne moderne. Klasická hudba má taktiež svojich umelcov v kategórii superstar. Podľa Mateja Drličku niektoré krajiny velebia iba vlastných umelcov, ale na Slovensku je to inak. „U nás skôr platí, že doma nie je nikto prorokom. Väčšina výnimočných hudobníkov sa musí najskôr presláviť vo svete, než si ich všimnú aj naše domáce inštitúcie a médiá. Ako príklad uvediem Editu Gruberovú, Pavla Bršlíka alebo Števa Kočana,“ vysvetľuje riaditeľ festivalu.

A na čo sa on sám najviac teší z tohtoročného programu? „Srdcoviek mám veľa. Ak musím, tak vypichnem aspoň tri podujatia: Piano gala, unikátny projekt,  ktorý spojí osem špičkových slovenských klaviristov pri štyroch klavírnych krídlach. Zem spieva, premietanie prvého slovenského celovečerného filmu režiséra Karola Plicku v sprievode symfonického orchestra a koncert opernej speváčky Measha Brueggergosman, ktorá v rámci jedného večera spojí hudbu Richarda Wagnera a černošské spirituály,“  dodáva Matej Drlička.

 

Viac informácií o programe festivalu nájdete na www.vivamusica.sk.

Viva Musica! festival vznikol v roku 2005 s ambíciou vytvoriť letný festival s naozaj hodnotným umeleckým prínosom. Od svojho prvého ročníka ponúka ľuďom to najlepšie z klasickej hudby formou príťažlivou pre všetkých – na netradičných miestach, v netradičných kontextoch a bez nutnosti platiť vstupné na niektoré koncerty. Viva Musica! v súčasnosti patrí k najväčším medzinárodným hudobným festivalom na Slovensku a jeho obľúbenosť z roka na rok rastie.

Môže vás zaujímať

KURIOZITA: Babka musí vymazať fotografie vnúčat na Facebooku!