Jednou vetou

Bratislava zažila Bielu noc, umenie do ulíc pritiahlo tisícky ľudí

Biela Noc

foto: TASR

Vojsť do pulzujúceho svetelného sveta na nádvorí Starej radnice, kresliť do vzduchu pomocou svetla alebo vyliezť na obrovskú pavučinu. To je len malá ukážka toho, čo mohli v sobotu zažiť návštevníci bratislavskej Bielej noci na 44 umeleckých zastávkach. Pozrite si zaujímavé video nájdete nižšie.

Pridajte sa k nám na facebooku a objavujte viac

„Festivalom sa snažíme poukázať na význam umenia vo verejnom priestore a popularizovať súčasné umenie u širokej verejnosti,“ povedala umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková.

Inštalácie pripravovali slovenskí aj svetoví umelci, programom návštevníkov prevedie 196 vizuálnych umelcov, performerov, hudobníkov a dizajnérov. Na viaceré atrakcie návštevníci čakali v radoch, väčšine to však neprekážalo.

Divná móda zaplavuje svet. Trúfate si na toto?

„Myslím si, že to bude stáť za to,“ povedala jedna z čakajúcich. Niektorí návštevníci hovoria, že festival objavili náhodou, iní majú dopredu naplánované, čo chcú vidieť. „Chcem si pozrieť inštaláciu Stenu dáme preč a svetielka v Starej radnici,“ uviedla Klára zo Svätého Jura.

Počas festivalu vznikla na nábreží dočasná pešia zóna, rozsvietilo sa 8.000 svetelných bodov, 102 farebných kosoštvorcov a 238 neónových trubíc, nainštalovalo sa 52 textových balónov, 78 tancujúcich vreciek aj 168-metrový mrakodrap. Sobotňajší program vyvrcholil Afterparty v Novej Cvernovke. Niektoré inštalácie si návštevníci môžu pozrieť aj v nedeľu.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Objavili unikátny asteroid s chvostom ako kométa