Jednou vetou

Bratislavskú čučoriedku 2018 získali Kamila Magálová a Tomáš Berka

Hrdá rodáčka z Bratislavy sa oceneniu veľmi potešila

zdroj: TASR, foto: damskajazda

Slávnostne vyzdobené priestory bratislavskej Reduty patria v sobotu večer Bratislavskému bálu a jeho sedemnástemu ročníku. Súčasťou plesového večera je už tradične udeľovanie Ceny Júliusa Satinského Bratislavská čučoriedka. Čestná rada v pätnástom ročníku udelila ocenenie v kategórii Osobnosť herečke a speváčke Kamile Magálovej za výnimočný umelecký prínos do divadelnej a filmovej kultúry.

V kategórii Idea – Počin patrí ocenenie Tomášovi Berkovi za umelecké pôsobenie v scénografii a  plagátovej tvorbe, ako aj za autorstvo knižných publikácií o Bratislave.

 „Je to pre mňa pocta, pretože ja som naozaj veľký patriot a Bratislavu mám veľmi rada. Narodila som sa tu, v centre som žila 42 rokov. Som veľmi rada, že organizátori vymysleli takúto krásnu akciu a že sa Bratislava zviditeľňuje. Mám pocit, že v Bratislave je nás pomaly už ako šafránu, ale také akcie ma zviditeľňujú a dúfam, že si tu ešte pár rokov požijem,“ uviedla pre TASR ocenená herečka.

Ocenený Berka začínal v skupine Modus

Výtvarník, skladateľ a hudobník Tomáš Berka (*2.9.1947, Bratislava) vyštudoval scénografiu na Vysokej škole múzických umení, popri tom sa venoval aj hudbe. Začínal ako klávesák v skupine Modus, potom hral v kapele We Five a v roku 1972 bol spolu s Františkom Griglákom pri založení úspešnej skupiny Fermata. Jeho skladateľský prínos bol vo Fermate citeľný, pretože vytváral akýsi protipól Griglákovmu skladateľskému rukopisu.

Vyše 20 rokov vytvára dekorácie k filmom, spolupracoval s režisérmi, ako sú Stanley Kubrick, Ridley Scott, Juraj Jakubisko. Je spoluautorom slovenského pavilónu na výstave Expo 2000 v Hannoveri. Vo februári 2011 vydal knihu s názvom Blumentálske blues. Spolu s Fedorom Frešom sú autormi knihy Rocková Bratislava, ktorá vyšla v marci 2013. Ešte v roku 2013 bol spoluautorom knihy Vily nad Bratislavou, aj jej pokračovania Vily nad Bratislavským hradom z roku 2016.

Ocenenie vnímam hlavne ako pozdrav od Jula, boli sme dosť blízki priatelia a spolu s Kamilkou sme boli v jednom divadle, takže máme kopu spoločných zážitkov. Tým, že píšem knižky o Bratislave, keby som ju nemal rád, tak by som to asi nerobil. Každý, kto sa tu narodil a prežil detstvo, tak má silné väzby na toto mesto. Dnes sú v ňom skvelé podmienky pre život, pre tvorbu,“ povedal pre TASR Berka.

Môže vás zaujímať

Instagram cenzuroval Madonnu za šírenie dezinformácií