Jednou vetou

Britský princ Philip oslavuje 97. narodeniny

Princ Philip po boku kráľovnej Alžbety II.

foto: TASR/AP

Princ Philip, už 70 rokov manžel britskej kráľovnej Alžbety II., v nedeľu oslavuje svoje 97. narodeniny. Philip, s oficiálnym titulom vojvoda z Edinburghu, bude oslavovať v súkromí s rodinou a kráľovský palác oficiálne podujatia pre verejnosť neplánuje, informovala agentúra DPA. Je najstarším a najdlhšie slúžiacim partnerom vládnuceho monarchu v britskej histórii. Samotná 92-ročná kráľovná o ňom hovorí ako o svojej "stálej sile a opore".

Princa Philipa prepustili v polovici apríla z nemocnice, kde absolvoval úspešnú výmenu bedrového kĺbu, a následne absolvoval rehabilitáciu v domácom prostredí na Windsorskom zámku.

Princovým posledným samostatným oficiálnym vystúpením na verejnosti bola začiatkom augusta minulého roka prehliadka námornej pechoty pred Buckinghamským palácom. U verejnosti mimoriadne obľúbený vojvoda z Edinburghu si získal povesť energického a priamočiareho muža so svojským zmyslom pre humor a ostrým jazykom. Odchod z verejného života ohlásil oficiálne vlani v máji. Po boku kráľovnej sa odvtedy verejných podujatí zúčastňuje iba výnimočne. Nenechal si však ujsť májovú svadbu svojho vnuka britského princa Harryho s americkou herečkou Meghan Markleovou.

Kensingtonský palác predstavil osobný erb Meghan Markleovej

Alžbeta II. a nadporučík Philip Mountbatten, pôvodne princ dánsky a grécky, sa zasnúbili v roku 1947 a niekoľko mesiacov nato sa zobrali vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Od nástupu Alžbety II. na trón plní princ Philip dôležitú úlohu v mnohých aspektoch národného života a zastáva mnohé čestné funkcie. Kráľovnú sprevádzal na oficiálnych cestách po celom svete. S kráľovnou majú štyri deti – Charlesa, Anne, Andrewa a Edwarda -, osem vnúčat a šesť pravnúčat.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte