Jednou vetou

Čechomor vydáva nový album Nadechnutí

Hudobníci v posledných rokoch pracovali na novom modernejšom zvuku a tiež na novom repertoári

foto: FB

Skupina Čechomor sa v roku svojho 30. výročia hlási so štúdiovou novinkou. Vydanie albumu Nadechnutí ohlásila na piatok 23. marca. Ten má ambície byť vrcholom tvorby Čechomoru tak ako ich album Proměny z roku 2001, ktorý sa stal medzníkom nielen pre samotnú kapelu, ale aj pre českú a slovenskú hudobnú scénu.

Album ponúka 13 skladieb, sú nimi Sedej slunko, Když muziky hrály, Padly vody, Mamko nedávej mě, Blízko tomu kameni, Bošilecký zvony, Kdyby mě tak bylo, Vyletěl sokol, Chvála Bohu, Hříšná stodola, Léta moje léta, Před kostelem a Tady jsme doma (bonus track).

Ľudové piesne doplnené o niekoľko pôvodných skladieb dostali aranžérsky impulz z pera Jana Valtu, ktorý k rockovým aranžmánom Čechomoru vytvoril aj dychové aranžmány. Široká škála hudobných štýlov od symfonickej hudby až po českú dychovku ponúka nový a neobvyklý zvuk skupiny Čechomor v sprievode Kumpanových muzikantov pod vedením virtuózneho trubkára Vlada Kumpana.

Album Nadechnutí je ukážkou toho, že ľudové piesne môžu mať súčasný a veľmi moderný zvuk

Skupina Čechomor v tomto roku oslavuje 30 rokov od svojho vzniku. Svojich priaznivcov a rešpekt kritikov si získala predovšetkým nápaditým aranžmánom a osobitou interpretáciou hudby, ktorej základom boli a sú ľudové piesne.

Od roku 2001, keď Čechomor získal tri ceny Anděl (Skupina roku, Album Proměny a Skladba Proměny), ubehlo 17 rokov. Skupina koncertovala nielen doma a na Slovensku, ale v celej Európe, precestovala Severnú Ameriku, Austráliu a Áziu.

Spolupracovala s niekoľkými hudobnými producentmi ako Ben Mendelson či Gerry Leonard, vystupovala spoločne s niekoľkými symfonickými telesami, japonským hudobníkom Jojim Hirotom, s americkou pesničkárkou Suzanne Vega. Hudobníci zoskupenia okolo lídra skupiny Františka Černého a Karla Holasa s hosťujúcou speváčkou Martinou Pártlovou v posledných rokoch pracovali na novom modernejšom zvuku a tiež na novom repertoári.

Môže vás zaujímať

Instagram cenzuroval Madonnu za šírenie dezinformácií