Jednou vetou

Cenu Akadémie za divadelnú inscenáciu sezóny 2018/19 získali Ruské denníky

Na snímke zľava herec Dušan Jamrich a ocenený režisér Roman Polák počas galavečera odovzdávania Ceny Akadémie za divadelnú inscenáciu sezóny 2018/2019 v Bratislave 13. decembra 2019.

foto: tasr

Prvý ročník projektu Ceny Akadémie za divadelnú inscenáciu sezóny 2018/2019 vyvrcholil v piatok v Bratislave. Ocenenie získala inscenácia Ruské denníky v podaní Činohry Slovenského národného divadla (SND) v réžii Romana Poláka. Informovala o tom za Akadémiu divadelných tvorcov Zuzana Timčíková.

Komisia druhého kola projektu pracovala v zložení teatrológovia Ida Hledíková, Géza Hizsnyan, skladateľ a hudobník Martin Husovský, režisér Juraj Nvota, dramatik a dramaturg Peter Pavlac. Víťaznú inscenáciu, ktorá získala ocenenie „za eticky silnú výpoveď postavenú na výnimočne presvedčivých hereckých výkonoch“, vybrala a odporučila Akadémii divadelných tvorcov zo vzorky 14 nominovaných titulov.

Drotárstvo zapísali do svetového zoznamu UNESCO

Akadémia odovzdala svoju historicky prvú cenu počas galavečera v Modrom salóne SND. Protagonistami večera boli tvorcovia 14 nominovaných inscenácií, ktorí v moderovanej diskusii vyjadrili svoje postoje k témam ako je étos, hodnotový rebríček tvorcu a jeho obraz v jeho diele. „Diskutovali aj o škále produkčných modelov v rámci profesionálnej divadelnej tvorby na Slovensku, od komunitných cez nezávislé až k zriaďovaným divadlám,“ dodala Timčíková s tým, že skrátený záznam diskusie odvysiela Rádio Devín v pondelok 16. decembra o 14.00 h.

Projekt Ceny Akadémie pokračuje aj v prebiehajúcej sezóne a Akadémia už začala s prípravami jeho druhého ročníka. Výzva pre divadlá na deklarovanie záujmu o účasť v sezóne 2019/2020 je otvorená do 15. januára 2020.

Vianočné nákupy. Pohľad na týchto pánov vám zlepší deň

Projekt Ceny Akadémie, ktorý organizuje Akadémia divadelných tvorcov prepájajúca osobnosti slovenskej divadelnej kultúry z oblasti tvorby, divadelnej vedy a kritiky, je realizovaný v spolupráci s Literárnym fondom. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte