Jednou vetou

Černobyľ: Miesto, kde to 32 rokov nežije. Takto to tam vyzerá dnes.

V meste Pripjať mali slávnostne otvoriť lunapark s kolotočmi 1. 5. 1986

foto: Michal Psota

Je to presne už 32 rokov, čo sa odohrala najväčšia jadrová katastrofa na svete a jej následky zasiahli celú Európu, ktorá sa ešte dodnes z toho spamätáva. Černobyľská havária uvoľnila toľko rádioaktívnej kontaminácie ako 400 bômb z Hirošimy. Náš čitateľ Michal z Bratislavy navštívil pred mesiacom priamo miesta, ktoré boli kedysi plné života... Pozrite si ešte raz unikátne zábery aj video z reportáže, ktorú sme priniesli koncom marca.

Za katastrofou je experiment a zlyhanie človeka

26. apríla 1986 bolo naplánované odstavenie reaktora číslo 4 kvôli pravidelnej údržbe. Pri experimente, ktorý mal v reaktore overiť zotrvačný dobeh turbogenerátora nekontrolovateľne vzrástol výkon reaktora, došlo k prehriatiu paliva a následnej deštrukcii. O 1:24 miestneho času nastali dva výbuchy.

Podľa niektorých vyšetrovateľov havárie bolo po vytiahnutí prakticky všetkých absorbčných tyčí z aktívnej zóny reaktoru a po spozorovaní stúpajúceho výkonu reaktoru už nemožné akýmkoľvek spôsobom havárii zabrániť. Ostatné ochranné systémy boli vypnuté, dokonca mimo prevádzku.

Verná ochranka beží s diktátorom na obed, len sa na to pozrite

 

Nasledovala prvá explózia pary a vodíku. Tá odsunula 1200 tonovú betónovú dosku reaktora a poškodila strechu. Po pár sekundách nasledovala druhá explózia.

Černobyľ 2018 | TASR

Rozsah tragédie

Pri experimente, ktorý sa toho dňa odohrával za stenami 4. bloku zlyhal ľudský faktor. Vyšetrovanie tejto katastrofy bolo uzavreté s tým, že personál nerešpektoval bezpečnostné obmedzenia a predpisy. Aby sa zabránilo únikom rádioaktivity, bol reaktor behom najbližších dní a týždňov zasypávaný päť tisíc tonami zlúčenín bóru, dolomitu, piesku, hliny a olova. Sypké materiály uhasili požiar grafitu a čiastočne absorbovali unikajúce rádioaktívne aerosóly. Rádioaktívne zamorenie dnes spôsobujú najmä prvky stroncium a cérium – majú polčas rozpadu 30 rokov. Budú teda zamorovať územie blízko jadrovej elektrárne ešte niekoľko rokov.

Máte piesok zo Sahary? Takto s ním naložte!

Izotopy plutónia a amerícia budú prítomné na zasiahnutom území pravdepodobne až tisícky rokov. Majú však zanedbateľný príspevok k ožarovaniu ľudského organizmu. Obete katastrofy boli najmä pracovníci elektrárne a zasahujúci hasiči. Títo dostali smrteľné dávky radiácie. Mnohí z nich sú pochovaní na cintoríne Mitino v Moskve. Každé telo je zaliate v betóne, nakoľko bolo príliš rádioaktívne.

Palác kultúry „ENERGETIK“ v meste Pripjať, kde bolo kino, divadlo a tančiareň

S evakuáciou obyvateľov začali až 36 hodín po havárii

V máji 1986, o mesiac neskôr, už boli premiestnení všetci, ktorí žili v okruhu 30 km okolo elektrárne. Týkalo sa to asi 116-tisíc ľudí. Mesto Pripjať existovalo sotva 16 rokov, bolo plné mladých ľudí a rodín, vekový priemer obyvateľov bol 25 rokov. Dnes je oblasť okolo elektrárne, ktorá bola predtým úplne evakuovaná, rozdelená na dve zóny. V tej prvej žije asi 600 starších ľudí, ktorí sa do oblasti dobrovoľne vrátili a dostávajú peňažný príspevok od štátu. Ten im zabezpečuje aj dovoz jedla a vody z nezamorených oblastí. Do druhej, tzv. mŕtvej zóny majú prístup len vedci a exkurzie.

Fico ešte neskončil – kto to povedal?

Zničený reaktor prikryli obrovským sarkofágom, aby z neho neunikala rádioaktivita. Pred dvoma rokmi dostal nový za 1 a pol miliardy eur. Jeho životnosť má byť sto rokov. Gigantická konštrukcia váži viac ako 36-tisíc ton, je dlhá 162 metrov a vysoká 108 metrov. Zakryla by aj parížsky štadión Stade de France, alebo newyorskú Sochu slobody. Nová kupola má odolať aj zemetraseniu.

Evakuácia školy, Pripjať 1986 a 2018

Dopady výbuchu

Koncom roku 1995 spojila Svetová zdravotnícka organizácia takmer 700 prípadov rakoviny štítnej žľazy u detí a adolescentov súvisiacich s černobyľskou haváriou a medzi nimi asi 10 úmrtí pripísala radiácii. Na druhej strane, zo zaznamenaného výrazného nárastu rakoviny štítnej žľazy vyplýva, že je aspoň čiastočne dôsledkom röntgenovania. Typická latentná doba rakoviny štítnej žľazy spôsobenej radiáciou je asi 10 rokov; ale zvýšenie detskej rakoviny štítnej žľazy v niektorých regiónoch je pozorované už od roku 1987.

Vianoce pre milovníkov áut? Autosalón v Inchebe, to musíte vidieť!

Výbuch spôsobil aj úhyn zveri. Hneď za komplexom reaktora je tzv. Červený les z borovíc. Názov pochádza z dní po havárii, kedy sa stromy zdali byť tmavo červené, ako hynuli na následky ožiarenia. Počas čistiacich operácií po havárii bola väčšina lesa zrovnaná so zemou a spálená. Územie Červeného lesa zostalo jednou z najviac kontaminovaných oblastí na svete. Na druhej strane sa napodiv ukazuje, že ide o lokalitu bohatú na výskyt mnohých ohrozených druhov.

Rádioaktivita zasiahla aj Slovensko

Nadmerné zamorenie na našom území namerali vo viacerých okresoch. V Dunajskej Strede, Komárne, Žiari nad Hronom, Galante, Nitre, Leviciach, Starej Ľubovni, Nových Zámkoch, Lučenci aj v Dolnom Kubíne.

Pozrite si jedinečné video z miesta černobyľskej katastrofy:

Pozrite si fotogalériu z mesta Pripjať, marec 2018 (kliknite na miniatúry)

Ďakujeme Michalovi z Bratislavy za poskytnutie fotografií a videa.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte