Jednou vetou

Cervantesovu cenu za rok 2019 získal katalánsky básnik Margarit

Ilustračné foto

Pixabay.com

Katalánsky básnik Joan Margarit sa stal vo štvrtok tohtoročným laureátom Cervantesovej ceny, najprestížnejšieho literárneho ocenenia udeľovaného v španielsky hovoriacom svete. S odvolaním sa na oznámenie španielskej vlády o tom informovala agentúra AP.

 Margaritovi, ktorý je tiež architektom, vyšlo už viac než 20 zbierok poézie. Publikoval prevažne v katalánskom jazyku, písal však aj v španielčine. Tento 81-ročný básnik získal za svoju poéziu množstvo ocenení vrátane Ceny Pabla Nerudu.

„Ak báseň nedokáže utešiť človeka v ťažkej situácii, tak za nič nestojí,“ povedal Margarit španielskej tlačovej agentúre Europa Press po oznámení, že získal Cervantesovu cenu.

Chcete sa pri čítaní báť? Máme pre vás strašidelné knižné tipy

Porota ocenenia uviedla, že Margarit „obohatil katalánsky aj španielsky jazyk“ a „reprezentuje pluralitu“ španielskej kultúry. Cenu katalánsky básnik získal práve v čase stupňujúceho sa napätia medzi vládou v Madride a katalánskymi separatistami. Na otázku médií k situácii v Katalánsku povedal Margarit len, že je z nej „unavený“.

Cervantesova cena je finančne dotovaná 125.000 eurami. Striedavo ju udeľujú autorom zo Španielska a Latinskej Ameriky. Vlani ju získala uruguajská spisovateľka Ida Vitaleová. Cenu laureátovi odovzdáva španielska kráľovská rodina vždy 23. apríla, na výročie smrti spisovateľa Miguela de Cervantesa – autora Dona Quijota.

Môže vás zaujímať

Instagram cenzuroval Madonnu za šírenie dezinformácií