Český fotograf Jan Saudek má novú prozaicko-fotografickú knihu Dva

Obsahuje prozaickú tvorbu, ale nechýbajú v nej jeho fotografie. Je to jeho štvrtá kniha vo vydavateľstve Slovart. "Sú v nej nové texty a staré fotky. Už 12 rokov netvorím fotky, som lenivý, no veľa čítam. V tejto knihe sú melancholicko-snové texty, pretože na život sa dá pozerať z dvoch hľadísk a ten začína v osemdesiatke. Tešte sa, akurát sa nesmiete pozerať do zrkadla. Ešte chcem urobiť knihu erotických fotografií," na nedávnej prezentácii knihy v Bratislave prezradil Saudek, ktorý ju napísal aj zvláštnou češtinou. Vraj preto, že tento jazyk miluje.

Jeden z najväčších českých fotografov druhej polovice 20. storočia je v literatúre vlastne rovnaký ako vo svojom výtvarnom prejave: velikášsky, prepiaty, brutálne explicitný, ale aj citlivý, miestami melancholický, prirodzene otvárajúci okná k metafyzickým dimenziám skutočnosti. Krátkymi textami sa opäť venuje obľúbeným témam. Sú to spomienky na detstvo, mladosť a dospievanie, láska na rôzne spôsoby či približujúca sa smrť.

Realita aj snenie, prežité, prifarbené fikciou. Medzi textami sú umiestnené notoricky známe aj menej videné a nielen aktové fotografie (Život, Na ceste, Černé slzy, Pohled z mého okna, Čas). Niektoré sú na dvoch stranách (Monique, Láska, Pokušení, Svíčka, Pouta lásky, Peřičko, Hladový po tvém dotyku). Oveľa viac mohli ešte minulý mesiac vidieť návštevníci bratislavskej galérie Michalský dvor, kde mal veľkú prierezovú výstavu.

Milovník žien čerpá inšpiráciu z nudistickej pláže!

Jan Saudek v rodnej Prahe (1935) vyštudoval grafickú školu a od roku 1950 pracoval ako produkčný fotograf v tlačiarňach. Začal kresliť a keď dostal prvý fotoaparát, aj fotografovať. Na konci 60. rokov bol v Amerike, kde sa zoznámil s Hughom Edwardom, šéfom oddelenia fotografie v Inštitúte umenia v Chicagu.

Prvú výstavu mal v University of Indiana v Bloomingtone. Začal fotografovať pri stene s oknom, ktorá sa stala typickým prvkom jeho tvorby. Spolupracoval s rôznymi umelcami z celého sveta. 

Vystavoval v múzeu moderného umenia v Paríži a vyšla jeho prvá monografia Svet Jana Saudka. Stal sa členom Spolku českých maliarov a usporadúva množstvo výstav. V 80. rokoch sa prvýkrát ocitol na nudistickej pláži, z ktorej čerpá veľkú inšpiráciu pre fotografie. Stal sa kandidátom Zväzu výtvarných umelcov (1988) a jeho popularita prudko stúpala.

Filmovou spoločnosťou Febio bol vybraný pre projekt GEN (100 Čechov dneška). V roku 1990 získal francúzsky umelecký Rad umenia a literatúry. Francúzsky režisér Jerome de Missolz o ňom nakrútil film Jan Saudek – český fotograf.

Za šírenie dobrého mena vlasti v zahraničí dostal od ministra kultúry vyznamenanie Artis Bohemiae Amicis (2006). Portrétoval známe osobnosti vrátane sto členov činohry, baletu a opery. V roku 2014 si na českom veľvyslanectve v Pekingu vzal svoju dlhoročnú priateľku a matku svojich detí, novinárku Pavlu Saudkovú. Tá bola s ním v Bratislave na prezentácii knihy.

Môže vás zaujímať

Nezabudnuteľné výroky politikov môžete mať každý deň rovno pod nosom